V minulom týždni boli v ovzduší zaznamenané vysoké hodnoty počtu peľových zŕn duba, brezy, vŕby a platanu. Stredné hodnoty dosiahli hrab, jaseň, topoľ a tisovité dreviny. Ako dnes TASR informovala Lenka Šramková z Úradu verejného zdravotníctva SR, prvýkrát bol zaznamenaný výskyt peľových zŕn platanu, orecha, tráv a rastlín z čeľade pŕhľavovitých. Vysoké hodnoty dosiahli aj spóry húb rodu Cladosporium a Stemphylium. Úrad očakáva pestré zastúpenie biologických častíc v ovzduší aj v nesledujúcom období.
Prvé obdobie peľovej sezóny nastáva na konci zimy a začiatkom jari. Typické preň je kvitnutie brezovitých drevín. "Celý február kvitnú liesky, v niektorých severnejších častiach Slovenska až v marci. Na západnom Slovensku už v tomto mesiaci kvitne jelša a v apríli breza," vysvetľuje primár oddelenia klinickej imunológie a alergológie Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave Martin Hrubiško. Brezovité dreviny produkujú peľ, ktorý je pre vnímavých jedincov veľmi silným alergénom. Pre koniec jari a začiatok leta je charakteristické ďalšie obdobie peľovej sezóny, a to kvitnúcich tráv. "V máji až júni sa už všade zelenie trávička, kvitnú ovocné dreviny. Toto je typické obdobie pre trávovú alergiu," konštatoval Hrubiško. Patrí tam celá čeľaď lipnicovitých rastlín, teda nielen divo rastúce trávy, ale aj obilniny. "Veľmi silne alergizujúci peľ má napríklad raž a obilných lánov je na Slovensku, a zvlášť na západnom Slovensku, veľmi veľa."
S odchádzajúcim letom a prichádzajúcou jeseňou alergikom spôsobujú problémy najmä astrovité byliny, ako napríklad palina či ambrózia. "V priebehu júla trochu ustáva obdobie trávové a končí sa pomaly, ale zase začínajú kvitnúť prvé astrovité rastliny," vysvetlil Hrubiško. Stály nárast priemernej teploty spôsobuje rýchlejšie zakvitnutie stromov, čím sa predlžuje aj peľová sezóna. Začína sa vytrácať klasické delenie peľových sezón jednotlivých stromov, bylín a tráv a pacienti trpia alergiou aj mimo hlavných peľových sezón.
Autor článku: TASR