Príčiny náhleho úmrtia dojčiat v spánku nepoznáme, ale poznáme možnosti účinnej ochrany.
Čo je to syndróm náhleho úmrtia dojčiat - SIDS?
Jednou z najzáhadnejších príčin úmrtia malých detí vo veku do jedného roka života je takzvaný syndróm SIDS. Počas spánku náhle a nečakane prichádza k zástave dýchania a úmrtiu dojčaťa, u ktorého sa predtým nezistili žiadne príznaky ochorenia. Napriek intenzívnemu medicínskemu výskumu sa zatiaľ nepodarilo objasniť príčiny syndrómu SIDS a jedinou ochranou je dobrá informovanosť rodičov, ktorí vo väčšine prípadov môžu svoje dieťa zachrániť.
Kedy hrozí riziko úmrtia dojčaťa na SIDS
I keď nie sú úplne presne známe príčiny úmrtí dojčiat v spánku, lekári určili niekoľko rizikových faktorov. Najčastejšie zomierajú deti medzi 2. a 6. mesiacom veku, viac chlapci ako dievčatá. SIDS ako dôvod úmrtia sa vo väčšej miere vyskytuje v chladnejších mesiacoch, v rodinách s viacerými deťmi a postihuje deti z viacplodového tehotenstva.
Najviac ohrozené deti sú:
-
súrodenci obetí SIDS
-
dojčatá s nízkou pôrodnou hmotnosťou
-
dojčatá u ktorých sa objavili prestávky v dýchaní
-
deti drogovo závislých rodičov
Ďalšími rizikovými faktormi sú fajčenie v blízkosti detí, spánok na bruchu, prehriatie alebo podchladenie detí.
Príčiny zatiaľ nepoznáme, ale účinnú ochranu áno
Rodičia, ktorí uložia svoje dieťa spať, môžu jednoducho a účinne sledovať pravidelnosť jeho dýchania pomocou elektronického prístroja. Takýto prístroj sa nazýva apnoe monitor a skladá sa z monitoru a jednej alebo dvoch prístrojových dosiek, ktoré sa vkladajú pod matrac do postieľky. Pri nebezpečných zmenách dýchania spustí monitor zvukovú signalizáciu a rodičia môžu poskytnúť svojmu dieťatku prvú pomoc. Zvyčajne stačí vybrať dieťa z postieľky a pohýbať s ním, dieťa sa spontánne nadýchne a pod dohľadom rodičov a alarmu pokračuje v spánku. Prístroje na monitorovanie dýchania je možné zakúpiť, alebo tiež prenajať na potrebný čas, kým dieťatko podrastie. Podobnú službu poskytuje pre rodičov spánkové laboratórium Buona Notte s.r.o. v Bratislave.
Autor článku: MUDr. Mariana Kubovčáková