V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb a.s. sa uskutočnila začiatkom tohto týždňa unikátna operácia. V utorok 21. apríla tím pod vedením primára Viliama Fridricha implantoval prvýkrát na Slovensku pacientom s aortálnou stenózou perkutánnou cestou aortálnu chlopňu. Operácia prebehla bez komplikácií a pacient sa cíti veľmi dobre.
Výskyt aortálnej stenózy má v slovenskej populácii stúpajúcu tendenciu. Príčinou je predlžovanie priemernej dĺžky života, ako aj starnutie obyvateľstva na Slovensku. Podľa literárnych údajov od 30-60 percent pacientov s aortálnou stenózou nebolo indikovaných na chirurgické riešenie. Príčinou je vysoký vek pacientov a pridružené ochorenia, ktoré neúmerne zvyšujú riziko komplikácií počas, ako aj po operácii. Práve pre túto skupinu pacientov je riešením perkutánna implantácia aortálnej chlopne. Vykonáva sa bez otvorenia hrudníka, pričom celý výkon prebieha na virtuálnom operačnom poli – na monitore a v lokálnej anestéze. Pacienti sú počas výkonu pri vedomí a minimálna invazívnosť výkonu umožňuje rýchlu rehabilitáciu.
Národný ústav srdcových a cievnych chorôb sa týmto zaradil medzi popredné európske, ako aj svetové pracoviská, ktoré sú schopné vykonať túto progresívnu liečebnú metódu a pacienti, ktorí takúto liečbu vyžadujú, nemusia cestovať do zahraničia. TASR o tom dnes informovala Silvia Horváthová, manažér pre marketing a komunikáciu NÚSCH a.s.
Autor článku: TASR