Cenu Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO) pre úspešných vynálezcov BEST Inventor Awards si dnes na Úrade priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR v Banskej Bystrici prevzali Ján Keresteš a jeho syn Ján z Považskej Bystrice. Pri príležitosti Svetového dňa duševného vlastníctva im ju odovzdal riaditeľ divízie WIPO pre spoluprácu s určitými krajinami Európy a Ázie Michal Švantner. Spomínaná svetová organizácia ich ocenila za prínos v oblasti biotechnológií, najmä vo vývoji riadenia biochemických a informačných procesov v živých organizmoch.
Zástupca WIPO so sídlom vo Švajčiarsku, Slovák Michal Švantner na stretnutí s novinármi upozornil, že predovšetkým ochrana práv duševného vlastníctva zohrá veľmi výraznú úlohu v tom, aby svet vyšiel z hospodárskej krízy. WIPO preto zriadila špeciálny tím, v ktorom popri expertoch pre duševné vlastníctvo pôsobia najlepší ekonómovia a ďalší odborníci. "Využívanie práv duševného vlastníctva zohráva najdôležitejšiu úlohu v ekonomickom rozvoji. Slovensko, krajiny centrálnej Európy, ako aj štáty označované ako krajiny s prechodnou ekonomikou si tiež uvedomujú, že využívanie práv priemyselného vlastníctva, vynálezov, ochranných známok a zemepisných označení je cesta, ktorá vedie k rozvoju lokálnej, ale aj celoštátnej ekonomiky do zahraničného, do celosvetového obchodu," zdôraznil Švantner.
Úrad priemyselného vlastníctva SR zatiaľ nezaznamenal v dôsledku svetovej hospodárskej krízy pokles podaných patentov, je to približne 200 za rok. Nekopíruje to ale skutočnú situáciu v ich podávaní, pretože vynález sa pripravuje dlhšie a o rok počet prihlášok patentov môže v dôsledku svetovej hospodárskej krízy výrazne poklesnúť. Kým sa totiž vynález dostane do konečnej fázy, tak to určitý čas trvá, konštatovala predsedníčka ÚPV SR Darina Kyliánová."Tento kvartál sme zaznamenali pokles ochranných známok, čo nás prekvapilo, pretože ochranné známky sa držali vždy zhruba na tej istej úrovní, pretože firmy vznikajú alebo zanikajú. To znamená, že je to ako taký odkaz, že na Slovensku asi nové firmy nevznikajú, pretože to výslovne zodpovedalo počtu ochranných známok," zdôraznila Kyliánová.
Ústrednou myšlienkou tohtoročného Svetového dňa duševného vlastníctva je Podporme zelené inovácie. Jeho súčasťou na banskobystrickom ÚPV SR je aj dnešná 1. konferencia nazvaná Duševné vlastníctvo na Slovensku. Jej účastníci sa okrem iného dozvedia o stave priemyselnoprávnej ochrany doma a v zahraničí, či o počte zemepisných označení výrobkov na Slovensku a v zahraničí. Tiež o príprave novely zákona o označeniach pôvodu výrobkov a zemepisných označeniach výrobkov.
Autor článku: TASR