Viac ako 500 ľudí zomrelo v Angole za dva mesiace na choleru, z toho 118 v hlavnom meste krajiny, Luande. Vyplýva to z najnovších údajov angolského ministerstva zdravotníctva a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Ako dnes informoval denník Le Monde, zdroj WHO v Luande sa v stredu zmienil o 576 úmrtiach na choleru.
Od 13. februára v šiestich provinciách africkej krajiny zistili 12.176 prípadov cholery, z toho polovicu v Luande.
Nárast ochorenia súvisí so zlými hygienickými podmienkami a nedostatkom pitnej vody. Najviac postihnutými sú provincia Malanje na severe, kde je 220 chorých a nahlásili 31 úmrtí, ďalej provincie Bengo a Kuanza-Sul, kde sa objavili prvé ohniská epidémie, ako aj Luanda.
Predstaviteľ humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc (MSF), pôsobiaci v tejto africkej krajine, Richard Veerman pre francúzsky denník uviedol, že hlavnou príčinou šírenia cholery je nedostatok pitnej vody. Prístup k tečúcej pitnej vode - kvalitnej a v dostatočnom množstve - je veľkým problémom. Väčšina infikovaných žije na predmestiach, kde nemajú prístup k pitnej vode.
Veerman varoval, že nedostatočná sieť odtokov na použitú vodu a dažde môžu súčasnú situáciu zhoršiť. Naopak, minister zdravotníctva Sebastio Veloso podčiarkol, že analýza štatistík poukazuje na znižovanie epidémie. Podľa ministra má rezort dostatočné materiálne a ľudské zdroje, aby situáciu zvládol. Odmietol, že by krajina mala požiadať o medzinárodnú pomoc.
Zatiaľ ostatná rozsiahla epidémia cholery v Angole siaha do roku 1987, keď zomrelo podľa údajov WHO 1460 osôb, pripomenul Le Monde.
Autor článku: TASR