Detská fakultná nemocnica (DFN) a Spoločnosť detskej onkológie v Košiciach, košické pracovisko Národnej transfúznej služby SR a územný spolok SČK rozhodli pripraviť už druhý ročník Kvapky krvi pre detskú onkológiu, ktorá potrvá od 1. mája do 1. júna. Vlani sa konala pod názvom Detská kvapka a zapojilo sa do nej vyše 1450 darcov. Pre TASR to uviedla Viera Horniaková, hovorkyňa DFN v Košiciach.
"Našou snahou je motivovať ľudí k darovaniu krvi pre detských onkologických pacientov, ale aj všetky hospitalizované deti, ktoré ju potrebujú. Verejnosti chceme vyslať posolstvo, že to najcennejšie, čo môžeme darovať chorým deťom k sviatku Dňa detí, je darovať krv, ktorá im pomôže vyliečiť sa a často aj zachráni život," uviedla riaditeľka košickej DFN MUDr. Ingrid Urbančíková. Akciu, ktorá vyvrcholí na Deň detí v parku pri detskom onkologickom oddelení, sa rozhodli podporiť aj orgány mestskej a regionálnej samosprávy. Očakávané sú aj iniciatívy športovcov, umelcov, občianskych a záujmových združení a sponzorov.
Podľa primárky oddelenia MUDr. Iriny Oravkinovej väčšina hemato-onkologických pacientov má postihnutú kostnú dreň alebo iné orgány, ktoré tvoria krvné bunky. Cytostatiká – lieky používané pri protinádorovej chemoterapii, totiž okrem nádorových buniek poškodzujú aj krvné bunky. "Preto deti po chemoterapii nemajú dostatok červených krviniek, ktoré potrebujú na zásobovanie kyslíkom a prenos potrebných látok v organizme a majú málo, alebo nemajú žiadne biele krvinky, brániace infekcii. Chýbajú im aj krvné doštičky, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri zrážanlivosti krvi. Bez nich im hrozí krvácanie," spresnila.
Príkladom, prečo sú krvné lieky životne dôležité pre malých pacientov, je aj 13-ročný chlapec s akútnou myeloidnou leukémiou. V súčasnosti je na onkologickom oddelení a už štyri týždne jeho výsledky ukazujú nulové hodnoty leukocytov (biele krvinky), čo znamená, že jeho organizmus sa vôbec nedokáže brániť infekciám. "Pretože mu nedostatočne pracuje aj kostná dreň a má nízky hemoglobín - červené krvné farbivo, okrem veľkého množstva antibiotík mu musíme podávať aj krvné preparáty. Je od nich závislý. Červené krvinky musí dostávať každý druhý až tretí deň a krvné doštičky denne. Iba vďaka tomu má šancu prežiť toto obdobie. Má už pripraveného darcu kostnej drene, takže ak to zvládne, pôjde na transplantáciu a môžeme dúfať, že sa uzdraví. Ak by sme však toto obdobie nepreklenuli, stratíme ho," konštatovala Oravkinová, ktorá je zároveň prezidentkou Spoločnosti detskej onkológie v Košiciach.
Košické pracovisko Národnej transfúznej služby (NTS) SR zásobuje krvou všetky zdravotnícke zariadenia v Košiciach. "Pre nás je každá kvapka krvi vzácna a drahá, a preto sme privítali iniciatívu lekárov z Oddelenia detskej onkológie a hematológie a rozhodli sa spoluorganizovať Kvapku krvi pre detskú onkológiu. Hoci v Košiciach, aj vďaka viacerým aktivitám tunajšieho Územného spolku SČK sa zvyšuje počet darcov krvi, nie sme schopní plne pokryť potrebu košických zdravotníckych zariadení. Ideálne by bolo, ak by denne prišlo asi 100 darcov, v priemere ich však mávame okolo 70. Pre nás by bola potrebná kvapka, ktorá trvá celý rok," konštatovala vedúca lekárka košického pracoviska NTS MUDr. Jitka Mačalová.
Podľa nej by bolo ideálne, ak by každý, kto môže darovať krv, prišiel na transfúznu stanicu aspoň raz do roka a vždy so sebou zobral ďalšieho darcu.
Autor článku: TASR