Predseda celoslovenského koordinačného štrajkového výboru Marian Kollár dnes pred novinármi vyhlásil: "Náš štrajk neskončil, permanentne trvá až do splnenia našich požiadaviek, či to bude terajšia alebo novovzniknutá vláda po parlamentných voľbách 17. júna 2006. Chceme každému odkázať, že zdravotníci sú v každom štáte silnou mienkotvornou skupinou, s ktorou každý, kto chce vládnuť, musí počítať a nie ju ignorovať."
Podľa Kollára celoslovenský koordinačný štrajkový výbor (CKŠV) mení taktiku a stratégiu tak, aby ďalšie kroky boli razantnejšie a citeľnejšie. "Skončila sa jedna etapa a začína druhá etapa štrajku. Výbor prijal rozhodnutie pokračovať cestou využívania legislatívnych noriem voči zamestnávateľovi pri poskytovaní ZS a dôsledného dodržiavania Zákonníka práce," konštatoval.
Zamestnanci Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava dnes súhlasili s návrhom CKŠV. Od piatka 21. apríla menia formu štrajku a prechádzajú do štrajkovej pohotovosti s tým, že od pondelka 24. apríla začnú odmietať v súlade s platnou legislatívou poskytovanie ústavných pohotovostných služieb (ÚPS). Podľa Zákonníka práce manažmenty nemocníc môžu nariadiť maximálne 100 hodín práce v ÚPS. Na prácu navyše musí zamestnávateľ požiadať o súhlas zamestnanca.
Kollár priznal, že zdravotníci chceli byť k manažmentom nemocníc ústretoví, ale vzhľadom na správanie sa niektorých riaditeľov a už prekročené hodiny v rámci ÚPS začnú s odmietaním už od pondelka.
Tieto odporúčania a uznesenie CKŠV sa týkajú všetkých zdravotníckych zariadení na Slovensku.
Podľa Kollára napriek odmietavému prístupu zdravotníci vyzývajú vládu na sociálny dialóg o splnení požiadaviek.
Zdravotníci, ktorí 6. apríla vstúpili do časovo neobmedzeného štrajku, žiadajú primerané okamžité zvýšenie platov všetkým zdravotníckym pracovníkom. Ďalej požadujú zastaviť transformácie verejných zdravotníckych zariadení na obchodné spoločnosti, zabezpečiť dostupnosť zdravotníckych služieb každému pacientovi a doplniť chýbajúce zdroje do zdravotníctva zo štátneho rozpočtu.
Autor článku: TASR