Ministerstvo zdravotníctva po dohode s ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií pripravilo vyhlášku č. 143/2009 o náležitostiach týkajúcich sa lekárničiek pre osobnú, nákladnú a hromadnú dopravu. Každý občan by si mal uvedomiť, že autolekárnička aj s kartou môže pomôcť zachrániť zdravie alebo život a v konečnom dôsledku povinné nosenie karty prvej pomoci prispeje ku zníženiu úmrtnosti na cestách.
Obal lekárničky
-
obal lekárničky pre osobnú, nákladnú a hromadnú dopravu má zaručovať vhodné uloženie a spôsob uchovávania predpísaného sortimentu lekárničky, aby sa obsah neznehodnotil,
-
má byť vyrobený z materiálu, ktorý je nepremokavý, prachuvzdorný, neporuší sa v bežných atmosférických podmienkach a zároveň je odolný voči teplotným rozdielom v rozmedzí –20°C až +60°C,
-
má byť riadne opracovaný s povrchovou úpravou, ktorá sa nedá oddeľovať , aby vonkajšie označenie lekárničky, ktoré je jej neoddeliteľnou súčasťou, vydržalo na povrchu počas celej doby používania lekárničky,
-
má mať oranžovú farbu podľa normy RAL 2003,2004, 2008, 2009, 2010 alebo 2011 na celom jeho povrchu. Na lícnej strane obalu , v strede je umiestený rovnoramenný biely kríž s minimálnou veľkosťou 7 cm, pre motolekárničku s minimálnou veľkosťou 4 cm.
Obsah lekárničiek pre osobnú dopravu, nákladnú dopravu a pre hromadnú dopravu je určený najmä na:
-
ošetrenie malých rán a odrenín,
-
ošetrenie rán, popálenín a krvácania,
-
ošetrenie zlomenín a poranenia kĺbov,
-
ochranu záchrancu a postihnutého pred šírením nákazy pri ošetrení a resuscitácii.
Obsah lekárničiek je rozdelený do štyroch samostatných modulov, na každom obale sú názvy:
-
Pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu
-
Malé rany, odreniny
-
Veľké rany, krvácanie, popáleniny
-
Zlomeniny, poranenia kĺbov
Na každom obale modulu lekárničky je zároveň dátum spotreby, označenie príslušného modulu má vydržať na povrchu po celý čas používania lekárničky, obal má zaručovať aj vhodné uloženie a uchovávanie obsahu tak, aby nedošlo k jeho znehodnoteniu, vyžaduje sa hladká povrchová úprava, mal by byť z materiálu, ktorý zaručí rýchlu a jednoduchú dostupnosť použitia obsahu.
Čo je karta prvej pomoci?
Rýchly a jednoznačný návod na správne poskytnutie prvej pomoci, je vnútornou súčasťou lekárničky, vyrobená z nepremokavého a prachuvzdorného materiálu tak, aby bola zachovaná jej čitateľnosť po celý čas používania lekárničky. Minimálna veľkosť karty - 18 krát 10 cm.
Čo bude na karte?
Predná strana:
linky tiesňového volania, všeobecné pokyny (zisti, čo sa stalo, zavolaj pomoc, dbaj na vlastnú bezpečnosť), farebné obrázkové znaky - piktogramy, ako zachrániť život ( zastavenie krvácania, uvoľnenie dýchacích ciest, vonkajšia masáž srdca, záchranné dychy, stabilizovaná poloha).
Zadná strana:
slovný opis pomoci pri rôznych úrazoch a zdravotných problémoch (napr. krvácanie, bezvedomie, podozrenie na poranenie chrbtice, hrudníka a brucha, zlomeniny, popáleniny).
Zadná strana karty prvej pomoci:
-
Krvácanie
Ranu zakry sterilnou gázou a pevne obviaž obväzom. Ak obväz rýchlo presakuje, stlač rukou, končatinu nadvihni. Pri krvácaní z nosa alebo z úst daj hlavu do polohy na boku! -
Bezvedomie
Zisti, či dýcha. Ak nedýcha, uvoľni mu dýchacie cesty a začni s nepriamou masážou srdca a následne záchrannými dychmi (pozri OBRÁZOK) v pomere 30 : 2. U detí sa začína 5 záchrannými dychmi, následne ako u dospelých. Ak dýcha a nie je podozrenie na poranenie chrbtice a iné vážne poranenia, daj raneného do stabilizovanej polohy. -
Podozrenie na poranenie chrbtice
Ranenému znehybni hlavu, a ak to nie je nevyhnutné, viac ním nehýb. -
Poranenie hrudníka a brucha
Poranenie zakry sterilnou gázou. Zabodnuté predmety nevyťahuj! Zraneného prikry. Nepodávaj mu jesť a piť! -
Zlomeniny
Končatinu nenaprávaj. Znehybni ju pevným materiálom (kĺb nad a pod zlomeninou). Otvorenú zlomeninu prekry sterilnou gázou. -
Popáleniny
Popálených miest sa nikdy nedotýkaj! Prilepené šatstvo z rany neodstraňuj! Postihnuté miesta sterilne prekry
Možno si kartu prvej pomoci kúpiť samostatne?
Nie, karta bude súčasťou autolekárničiek, vyrobená podľa predlohy vo vyhláške.
Termíny
-
Lekárničky vyrobené podľa doterajších predpisov možno uvádzať na trh naďalej, najdlhšie do 31. júla 2009, len ak je k nim pripojená karta prvej pomoci a sú označené dátumom výroby.
-
Lekárničky vyrobené podľa doterajších predpisov možno používať najdlhšie do dátumu ich spotreby.
V lekárničkach vyrobených po 1. máji 2009 musí byť karta prvej pomoci?
Áno, je to povinnosť, ktorá vyplýva z vyhlášky a ministerstvo zdravotníctva odporúča občanom, aby kartu prvej pomoci využívali aj ako informačný materiál.
Na čo si treba dávať pozor pri kúpe novej autolekárničky?
Pri kúpe po 1. máji 2009 je potrebné skontrolovať, či je v zhode s vyhláškou MZ SR č. 143 /2009, či má vyhlásenie o zhode.
Kedy vstúpi Vyhláška MZ SR č. 143 / 2009 do platnosti?
Vyhláška nadobudne účinnosť 1. mája 2009.
Autor článku: TASR, MZSR