Prasacia chrípka je vysoko kontagiózne akútne respiračné ochorenie ošípaných, spôsobené vírusom chrípky typu A. Chorobnosť u ošípaných je vysoká, ale úmrtnosť relatívne nízka (1 – 4 %). Vírus sa prenáša medzi ošípanými aerosólom priamym a nepriamym kontaktom. Výskyt ochorenia sa zaznamenáva počas celého roka s vzostupom incidencie na jeseň a v zime. Veľa krajín očkuje ošípané proti prasacej chrípke.
Najbežnejšia a najčastejšia chrípka prasiat je spôsobená subtypom A H1N1. Prasatá však môžu byť infikované aj vtáčím, ale aj ľudským vírusom chrípky. Napriek tomu, že prasacie vírusy chrípky sú obyčajne druhovo špecifické, a infikujú sa nimi len prasce, niekedy môžu prekročiť druhovú bariéru a spôsobiť ochorenie u ľudí.
Prípady sporadického výskytu ľudskej infekcie prasacou chrípkou už boli zaznamenané. Klinické príznaky sú podobné ako u sezónnej chrípky – môže ísť o asymptomatický priebeh, infekciu horných ciest dýchacích až po pneumónie končiace smrťou. Prípady s miernym priebehom môžu uniknúť sledovaniu chrípky v chrípkovej sezóne, preto presnejší odhad výskytu prasacej chrípky u ľudí nie je známy. Od roku 2007, kedy vstúpili do platnosti Medzinárodné zdravotné predpisy (IHR). Svetová zdravotnícka organizácia zaznamenala prípady v USA a Španielsku. Spojené štáty sa považujú za endemickú oblasť pre toto ochorenie. Prípady u prasiat boli zaznamenané v Severnej Amerike, Južnej Amerike, Európe (UK, Švédsko, Taliansko), Afrike (Keňa), v oblastiach východnej Ázie (vrátane Číny a Japonska).
Ľudia sa obyčajne infikujú priamo od prasiat, na miestach, kde sú prasce umiestnené. Prenos z človeka na človeka je zriedkavý, vyžaduje úzky kontakt s infikovaným človekom. Prenos prasacej chrípky na ľudí cestou konzumácie mäsa z nakazeného zvieraťa sa nedokázal. Vírus prasacej chrípky sa ničí pri 70 °C. V prípade, že by sa prasací vírus chrípky prispôsobil interhumánnemu prenosu, mohlo by dôjsť ku vzniku pandémie, avšak treba brať do úvahy viaceré skutočnosti. Záviselo by to od virulencie vírusu, existencie imunity obyvateľstva, možnej ochrane protilátkami, ktoré sa vytvárajú u človeka po prekonaní sezónnej chrípky, ako aj od ďalších faktorov. Nie sú k dispozícii žiadne vakcíny obsahujúce súčasný vírus chrípky prasiat, ktorý spôsobuje ochorenie u ľudí. Nie je známe, či súčasná ľudská vakcína proti chrípke zabezpečuje ochranu. Vírusy chrípky sa veľmi rýchlo menia. Preto Svetová zdravotnícka organizácia podporuje a zabezpečuje izolácie kolujúcich vírusov, aby boli vybraní aktuálni „adepti“ spomedzi vírusov, na prípravu aktuálnych vakcín. Antivírusové liečivá, používané v niektorých prípadoch pri výskyte sezónnej ľudskej chrípky, sú: 1/ - amantadine a rimantadine a 2/ - oseltamivir a zanamivir. Niektoré vírusy chrípky sú rezistentné na antivírusové liečivá. Izoláty vírusov prasacej chrípky, získané od nakazených pacientov v Spojených štátoch ukázali, že vírus je citlivý na oseltamivir a zanamivir, avšak rezistentný na amantadine a rimantadine. V súčasnosti ešte nie je dostatok informácií na vypracovanie odporúčaní na preventívne a terapeutické užívanie antivirotík. Pri riešení prípadov sa klinickí pracovníci sa musia rozhodnúť na základe klinických príznakov a epidemiologickej a cestovateľskej anamnézy.
K 26. 4. 2009 bolo potvrdených 20 prípadov prasacej chrípky AH1N1 v USA (8 v New York, 7 v Californii, 2 v Texase, 2 v Kansase, 1 v Ohio). Zatiaľ v USA nebolo zaznamenané úmrtie v súvislosti s prasacou chrípkou. V Mexiku bolo potvrdených 18 prípadov. Suspektné prípady boli zaznamenané v 19 štátoch z celkových 32 štátoch Mexika. Svetová zdravotnícka organizácia vyslala svojich expertov do Mexika, ktorí sa aktívne podieľajú na riešení danej situácie.
Slovenská republika sa už niekoľko rokov pripravuje na možnú pandémiu chrípky. Základným organizačným dokumentom, podľa ktorého sa vykonáva príprava SR na možnú pandémiu chrípky, je Pandemický plán (Podrobný plán opatrení pre prípad pandémie chrípky v SR). V roku 2005 bola zriadená Pandemická komisia vlády SR, ktorá koordinuje a schvaľuje opatrenia na pandémiu chrípky. Úrad verejného zdravotníctva SR nepretržite monitoruje epidemiologickú situáciu vo svete i v Slovenskej republike. Všetky aktuálne informácie sú zaznamenané, analyzované a zároveň konzultované odborníkmi z oblasti mikrobiológie a so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR, Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, Ministerstvom zahraničných vecí SR.
Úrad verejného zdravotníctva SR vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu bude pokračovať v pravidelných informáciách o výskyte chrípky a akútnych respiračných ochoreniach aj po skončení oficiálnej chrípkovej sezóny až do odvolania. Odporúča zvážiť cestu do postihnutých oblastí, prípadne informovať o riziku a možnosti ochrany pred ochorením. Po návrate v prípade príznakov alebo tesného kontaktu s osobou s respiračnými ťažkosťami bezodkladne vyhľadať lekára. Úrad verejného zdravotníctva SR bude cestou Ministerstva zdravotníctva SR informovať mikrobiologické laboratória, infekčné kliniky ako aj všetkých lekárov prvého kontaktu o aktuálnej situácii. Regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR posilnia spoluprácu a komunikáciu s veterinárnymi a potravinovými správami.
Európske centrum pre kontrolu a prevenciu prenosných ochorení zatiaľ nevydalo oficiálnu definíciu prípadu a nie je ustanovený spoločného postup, nakoľko zatiaľ nie sú dostatočné informácie o vlastnostiach prasacieho vírusu. Svetová zdravotnícka organizácia zatiaľ neodporúča prijať žiadne cestovné a obchodné obmedzenia.
Autor článku: TASR