Astma patrí medzi najrozšírenejšie chronické ochorenia. Na Slovensku ňou v súčasnosti trpí asi 170.000 dospelých a 50.000 detí. Počet dospelých astmatikov sa pritom od roku 2000 zvýšil viac ako dvojnásobne, detí takmer trojnásobne. Na vzrastajúci výskyt tohto ochorenia chce poukázať aj Svetový deň astmy, vyhlásený Globálnou iniciatívou proti astme - GINA, ktorý tento rok pripadá na 5. mája. V poradí už 12. ročník pokračuje v posolstvách z predchádzajúcich rokov "Svoju astmu môžeš mať pod kontrolou".
Značný vplyv na astmu má okrem genetických predpokladov aj životný štýl a stále sa zhoršujúce životné prostredie - neprestajne sa zvyšujúca koncentrácia exhalátov v ovzduší spolu s čoraz agresívnejšími alergénmi. "Pokiaľ astma nie je správne liečená, pacient trpí záchvatmi vedúcimi k výraznému zníženiu kvality života, astmatický záchvat môže končiť aj úmrtím," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave Klára Kossárová, prezidentka Združenia astmatikov SR.
Hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre klinickú imunológiu a alergológiu Peter Pružinec upozornil, že lekári sa často stretávajú aj so zlou finančnou situáciou pacientov. Tí si nekúpia potrebné lieky určené lekárom, čím sa spolupráca pri liečbe zhoršuje. "Podľa štatistík za 50 rokov bude každý občan trpieť alergiou, preto je potrebná efektívna terapia," podotkol Pružinec. Pacientska nezisková organizácia Združenie astmatikov SR vznikla v roku 2003 na základe podnetov od samotných astmatických pacientov a z iniciatívy niektorých odborných lekárov. Šíri osvetu a informácie o astme, buduje vzťahy a kontakty medzi ľuďmi chorými na astmu a príbuzné ochorenia a pomáha pri zabezpečení dostupnej kvalitnej liečby. Spoluorganizuje celoslovenské podujatia určené širokej verejnosti - Svetový deň astmy, cyklomaratón, celosvetové súťaže v plávaní astmatikov.
Autor článku: TASR