Jedným zo súčasných trendov zdravej stravy je dôraz na obsah bioaktívnych látok v potravinách. "Bioaktívne látky nie sú pre funkciu organizmu nevyhnutné, ale pri ich konzumácii sú pozorované mnohé priaznivé účinky na ľudské telo," uviedla pre TASR Katarína Babinská z Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Patria k nim protinádorové účinky, ochrana pred srdcovo-cievnymi chorobami či vysokým krvným tlakom. Napomáhajú tiež znižovať hladinu cholesterolu v krvi a majú antioxidačné účinky. Tie chránia bunky nášho tela pred rôznym druhom poškodení, ktorým sme vystavovaní vplyvom nesprávnej životosprávy a nepriaznivého životného prostredia. "Väčšina týchto látok je obsiahnutá v rastlinnej potrave. Sú to totiž látky, ktoré rastlinným potravinám jednak dodávajú farbu, vôňu alebo chuť. Látky, ktoré slúžia na ochranu rastlín a môžeme ich získať z mnohých častí rastlinného tela – z listov, plodov alebo koreňov. Ide o ovocie, zeleninu a ďalšie rastlinné látky ako napr. čajové lístky a nápoj čaj," spresnila Babinská.
K bioaktívnym látkam, ktoré spomenuté produkty obsahujú, patrí veľká skupina flavonoidov, glukozinolátov, karotenoidov, steroly, látky označované ako fytoestrogény. Podľa Babinskej sa v rastlinných potravinách nachádza škála stoviek, dokonca až tisícok takýchto zdraviu prospešných látok. Veľká skupina flavonoidov sa nachádza v červenom víne. Ich bohatým zdrojom sú aj rôzne druhy ovocia, napr. jabĺčka a nachádzajú sa aj v čaji. Najbohatším zdrojom rastlinných estrogénov je sója a výrobky z nej odvodené. Rastlinné steroly sú zložky, ktoré nájdeme najmä v rastlinných olejoch. Tieto látky sú účinnými konkurentmi cholesterolu, ktorý prijímame potravou. Výrazne sa podieľajú na znižovaní jeho hladiny v krvi. Dobre známou bioaktívnou látkou je betakarotén, ktorý nekonzumujeme podľa odborníčky v dostatočných množstvách. Nachádza sa v mrkve, mangu, marhuliach a v plodinách, ktoré majú oranžovú farbu.
Babinská odporúča konzumovanie ovocia a zeleniny v dostatočnom množstve. "Už dávno neplatí pravidlo - jeden kus ovocia denne, ale podľa nových odporúčaní by mali byť ovocie alebo zelenina súčasťou každého denného pokrmu," uviedla. Podľa jej slov je ideálna konzumácia ovocia a zeleniny v čerstvom stave, jednak pre vitamíny, ktoré sa v čerstvých plodinách nachádzajú v najvyššom množstve. Na druhej strane sa bioaktívne látky v týchto potravinách nešetrným spracovaním a dlhodobým státím znehodnocujú. "Ak môžeme uprednostniť, rozhodne by sme mali ovocie a zeleninu konzumovať v čerstvom stave. Čas vždy hrá proti účinným látkam. Vo výhode sú záhradkári, ktorí majú čerstvé produkty vždy po ruke. Ak túto možnosť nemáme, radšej zájdime častejšie na trh. Trvanlivosť ovocia a zeleniny sa dá načas udržať aj správnym skladovaním, teda na chladnom a tmavom mieste," dodala Babinská.
Autor článku: TASR