Mnohí z nás každú noc v spálni bojujú s chrápaním, či už vlastným alebo svojho partnera. Často tento jav vôbec neberieme vážne, až kým nás nezastihnú zdravotné komplikácie. Treba si však uvedomiť, že chrápanie ako rušivý nočný zvuk nie je len akustickým problémom. Pri zanedbaní môže viesť k zdanlivo nesúvisiacim ochoreniam, ako je vysoký krvný tlak a ďalšie srdcovocievne problémy, poruchy rytmu srdca, choroby obličiek, ale aj poruchy metabolizmu, s čím je spojená napríklad cukrovka. Chrápanie zhoršuje alkohol, drogy, lieky – sedatíva, antidepresíva, hypnotiká, senná nádcha a celkovo zlá životospráva.
Prečo chrápeme?
Do istej miery ide o civilizačné ochorenie, ktorým trpí jedna tretina populácie. Predovšetkým postihuje mužov vo veku 30 - 40 rokov, ale výnimkou nie sú ani ženy, ba dokonca malé deti. Chrápanie vzniká následkom prekážky, ktorá bráni voľnému dýchaniu. Môžu ňou byť polypy, veľké krčné a nosové mandle, menšia sánka, veľký jazyk, senná nádcha a tiež obezita. Kvôli nim sa zužujú horné dýchacie cesty, znižuje sa napätie svalstva v tejto oblasti a postihnutý človek nedýcha. Zároveň musí vyvinúť značnú dychovú prácu, aby silným výdychom prerazil prekážku za typického hlasného zvuku.
Prečo je chrápanie nebezpečné?
Nebezpečenstvo chrápania spočíva v nedostatočnom okysličovaní organizmu. Prichádza k početným zástavám dýchania (syndróm spánkového apnoe), ktoré buď chrápajúceho prebudia, alebo ho vytrhnú z hlbokého spánku do plytkého. Samozrejme, že na druhý deň je potom unavený, nervózny, má problémy s koncentráciou a pamäťou.
Môžeme chrápanie liečiť?
Najdôležitejším krokom je absolvovať odborné vyšetrenie, ktoré odhalí príčiny. Poruchy spánku, ku ktorým patrí aj chrápanie, sa komplexne vyšetrujú v spánkových laboratóriách, kde lekár špecialista odporučí ďalší postup.
Spánkové laboratórium Buona Notte v Bratislave na Grösslingovej ulici je súkromným zdravotníckym zariadením, ktoré sa liečbou spánkových problémov zaoberá už šiesty rok. Zabezpečuje celú škálu potrebných vyšetrení pomocou moderných prístrojov a jeho veľkou výhodou je časová flexibilita. Na konzultáciu sa môžete objednať už v priebehu jedného týždňa a do dvoch týždňov absolvovať vyšetrenie. Štátnych zariadení je na Slovensku stále veľký nedostatok, na vyšetrenie treba čakať niekoľko mesiacov, v niektorých regiónoch dokonca až rokov. Žiaľ, takéto vynútené odkladanie vyšetrenia môže negatívne ovplyvniť ďalší vývoj zdravotného stavu a viesť ku komplikáciám.
Autor článku: MUDr. Mariana Kubovčáková