Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca si každoročne v prvých májových dňoch pripomína Svetový deň Červeného kríža (ČK) a Červeného polmesiaca pri príležitosti výročia narodenia zakladateľa ČK a prvého nositeľa Nobelovej ceny za mier Henryho Dunanta. "Sú to sviatočné dni, v ktorých vzdávame hold tým, ktorí už nie sú medzi nami a povzbudzujeme tých, ktorí v súčasnosti konajú skutky lásky," uviedla pre TASR Helena Kobzová, prezidentka Slovenského Červeného kríža (SČK), ktorý tento rok zároveň oslávi 90. výročie svojho vzniku.
Pri tejto príležitosti dnes v Bratislave SČK udelil rad významných ocenení. "Boli to vysoké ocenenia, ktoré udeľujeme každoročne dlhoročným funkcionárom, profesionálnym pracovníkom," skonštatovala Kobzová. Vyznamenaním SČK Za humanitu, obetavosť a dobrovoľnú službu I. stupeň bolo v tomto roku ocenených 12 ľudí, ôsmi sa zapísali do knihy cti SČK, udelená bola aj Pamätná plaketa doc. MUDr. Vladimíra Krišla, CSc. a vyznamenania pre dobrovoľné opatrovateľky SČK. "Najvyššie ocenenie - Čestnú striebornú medailu SČK H. Dunanta sme udelili trom dlhoročným funkcionárom, aj pracovníkom SČK. Každoročne udeľujeme aj medaily za záchranu života, pretože SČK má síce okolo seba ľudí, darcov krvi, ktorí sú záchrancovia života, ale hľadáme aj osobnosti - ľudí, ktorí s nasadením vlastného života zachránili niekoho iného. Dnes to boli traja vzácni ľudia," uviedla Kobzová.
Ocenenie Za záchranu života - Čin humanity 2008 si prevzal príslušník Hasičského a záchranného zboru v Bratislave Marián Bugár, ktorý z horiaceho bytu zachránil manželský pár a sám pritom utrpel zranenie. Druhou ocenenou bola inštruktorka prvej pomoci Lucia Gorduličová, ktorá poskytovala neodkladnú prvú pomoc počas tragédie v Polomke. "Je to pre mňa česť, ale pravdupovediac, ja z toho takú veľkú radosť nemám, pretože mne je strašne ľúto, že tí ľudia - laici, ktorí mi pomáhali, ocenenie nedostali. Bez nich by som nedokázala urobiť vôbec nič. Takže keby to bolo v mojich silách, tak by som im to odovzdala a povedala ďakujem za to, že neváhali a pomáhali ľuďom," uviedla pre TASR. Trojicu ocenených uzatvoril člen expedície na najvyššiu horu Ameriky Aconcagua Pavol Sokol. V ťažkých podmienkach v nadmorskej výške 6600 m nad morom zachránil život mladému nórskemu horolezcovi na pokraji smrti.
SČK vznikol po prvej svetovej vojne v roku 1919. "Jeho poslaním v tom čase bolo zachraňovať ľudí, ktorí sa vracali z frontu, vojakov, chorých, ranených, v duchu ideí zakladateľa Henryho Dunanta," vysvetlila Kobzová. Postupom času sa jeho úlohy rozšírili a dnes si plní svoje štyri základné úlohy - výchova, nábor a oceňovanie bezpríspevkových darcov, výučba prvej pomoci, šírenie medzinárodného humanitárneho práva a pátracia služba SČK.
Autor článku: TASR