Na klinike infektológie a geografickej medicíny bratislavskej fakultnej nemocnice bol v pondelok 4. mája v neskorých večerných hodinách prijatý a izolovaný pacient, ktorý podľa európskych a svetových kritérií spĺňal označenie ako pacient s možným ochorením chrípky typu A (H1N1).
Pacient prišiel v relatívne v dobrom klinickom stave a v súčasnosti prebiehajú vyšetrenia, ktoré by sa mali ukončiť do dvoch dní. Nebol u neho zatiaľ potvrdený vírus H1N1 subtypu, ktorý sa nachádza v oblasti USA, Mexika a Kanady a iných krajín," uviedol dnes na tlačovej konferencii v Bratislave Vladimír Rolný, primár oddelenia dospelých na klinike infektológie a geografickej medicíny. Pacient, ktorý prišiel z oblasti západnej pologule, teda z oblasti výskytu chrípky A (H1N1), prišiel zatiaľ do styku s rodinou. Ako ďalej uviedol minister zdravotníctva Richard Raši, na Slovensku tak v súčasnosti nie je potvrdený ani jeden prípad výskytu tohto subtypu chrípky. Zdravotný stav pacienta sa podľa Rolného stále zlepšuje. "V prípade potvrdenia by sme ho ešte izolovali na epidemiológmi odporúčanú dobu a potom by išiel domov," doplnil informácie.
Na ministerstve zdravotníctva (MZ) dnes zasadala aj pandemická komisia, ktorá uložila 12 úloh týkajúcich sa nielen jednotlivých ministerstiev, ale aj Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a správy štátnych hmotných rezerv. Úlohy sa týkajú predovšetkým monitoringu ochorenia a prípravy opatrení pre prípadné vypuknutie pandémie. "Kvôli vyhláseniu fázy č. 5 Svetovou zdravotníckou organizáciou bola zvolaná pandemická komisia vlády SR, ktorá prerokovala informácie o vývoji chrípky na Slovensku a vo svete, informácie o prenose a vývoji sezónnej chrípky a prenose chrípky typu A (N1H1) vo svete a na Slovensku a informáciu o záveroch a úlohách z mimoriadneho zasadnutia ministrov zdravotníctva v Luxemburgu," uviedol Raši.
Ako uviedol hlavný hygienik SR Ivan Rovný, na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva sú zabezpečené pohotovostné služby odborných pracovníkov, a to 24 hodín denne počas pracovných dní, sviatkov aj víkendov. Ich úlohou je minimálne každé dve hodiny kontrolovať EPIS - epidemiologický informačný systém prenosných ochorení, systém rýchleho varovania, internetové stránky ÚVZ SR, MZ SR, ECDC a WHO. "Čo sa týka monitorovania a hlásenia chrípky, máme záujem, aby sme naďalej sledovali, monitorovali a hlásili chrípku a akútne respiračné ochorenia," hovorí o ďalšej z úloh Rovný.
Predseda Správy štátnych hmotných rezerv (ŠHR) SR Marián Čakajda zároveň ubezpečil, že k dnešnému dňu sa v skladoch ŠHR nachádza dostatočný počet ochranných rúšok, respirátorov, ochranných oblekov, návlekov na obuv, rukavíc, ochranných okuliarov, zaťahovacích vriec a dezinfekčných vreckoviek. "Čo sa týka antivirotík, tieto sú prednostne určené pre rizikové skupiny populácie a pre osoby zabezpečujúce v prvom rade chod krajiny v prípade vzniku pandémie," dodal s tým, že SR disponuje zhruba 700.000 baleniami Tamiflu, ktoré sú uskladnené v skladoch správy ŠHR. Podľa predbežných informácií by približne 15. mája mal byť známy základ pre výrobu vakcíny.
Autor článku: TASR