Americký Federálny úrad pre potraviny a lieky (FDA) nesúhlasí s používaním marihuany v zdravotníctve. Vo svojom vyhlásení vo štvrtok uviedol, že spolu s inými úradmi a inštitúciami sa uzniesli na tom, že žiadna vedecká štúdia nenavrhuje využitie marihuany na zdravotnú starostlivosť v USA a žiadne živočíšne či ľudské záznamy nepotvrdzujú bezpečnosť a účinnosť marihuany vo všeobecnom využití v medicíne.
Množstvo amerických štátov prijalo legislatívu, ktorá povoľuje použitie marihuany na zdravotné účely, ale FDA tvrdí, že to je v rozpore so snahou zaistiť, aby všetky liečivá prešli prísnou vedeckou prehliadkou samotného FDA, ktorá potvrdí, či sú bezpečné a účinné.
Vyjadrenie FDA popiera nálezy Inštitútu medicíny, ktorý je súčasťou Národnej akadémie vied, z roku 1999, že aktívne zložky marihuany majú potenciálny účinok pri utišovaní bolesti, nevoľnosti, anorexie spôsobenej chorobou AIDS a ďalších symptómov.
Bruce Mirken z Marijuana Policy Project uviedol: "Ak niekto potreboval dôkaz o tom, že FDA je úplne spolitizovaný, toto je ono. To nie je vedecké vyhlásenie, ale politické." Dodal, že tvrdý oponent marihuany v zdravotníctve, republikánsky poslanec Mark Souder z Indiany požiadal FDA, aby vydal také vyhlásenie.
Souder o marihuane v zdravotníctve uviedol: "Je to krycí manéver ako zlegalizovať marihuanu na rekreačné používanie. Štúdie nepretržite popierajú názor, že marihuana je vhodná na medicínske použitie, pretože nepriaznivo pôsobí na koncentráciu, pamäť, pľúca, pohybovú koordináciu a imunitný systém."
Podľa Mirkena existuje dostatočné množstvo dôkazov, že marihuana môže pomôcť pacientom s rakovinou, ťažkou sklerózou či AIDS. "Nemáme žiadne vedecké spochybnenie toho, že marihuana odbúrava nevoľnosť, dávenie, určité druhy bolesti a iné symptómy, ktoré nereagujú veľmi dobre na bežné medikamenty. Dokonca je pre človeka bezpečnejšia než iné lieky. FDA by sa mal hanbiť za to, že prehliada všetky tieto dôkazy," dodal Bruce Mirken.
Autor článku: TASR