Jarná príroda poskytuje po zime unavenej a ochabnutej pleti očistu, výživu a energiu. Pre TASR to uviedla vizážistka Alena Bilická. Osvedčený recept z babičkinej lekárne je z petržlenu. Je vhodný na pehy a pigmentové škvrny, ktoré prichádzajú s jarným slnkom. "Najlepšie je začať v máji, keď je petržlen v plnej sile. Viazaničku petržlenu dáme do jedného litra vody, asi pol hodinu vyvaríme, aby bol vývar tmavožltý a vychladnutým vývarom si oplachujeme inkriminované miesta. Pleť treba vývarom navlhčiť a nechať mokrú," vysvetlila vizážistka. Približne po mesačnom používaní, pri aplikácii ráno, na obed a večer by pehy a pigmentové škvrny mali zmiznúť.
Pleť po zime býva bledá, ochabnutá, má väčší sklon k tvorbe akné, k výskytu rozšírených žiliek a červených fľakov. "Jedným z najstarších spôsobov, ako jej dodať výživu a chrániť ju pred negatívnymi vplyvmi znečisteného životného prostredia, je aplikovanie pleťových masiek," vysvetlila vizážistka.
Aby sme však dosiahli ich aplikáciou najúčinnejší efekt, je najskôr dôležité diagnostikovať typ pleti. "Najjednoduchší spôsob je umyť si večer tvár a nenakrémovať sa. Ráno si na tvár krátko priložíme papierovú vreckovku. Ak sú pri pohľade proti svetlu viditeľné mastné fľaky v tzv. T-zóne – teda v tvare čela, nosa a brady, máme zmiešaný typ pleti," spresnila s tým, že nečistota na celej vreckovke hovorí, že máme mastnú pleť a pokiaľ zostane vreckovka suchá, ide o suchý typ pleti.
Bilická upozornila, že masky treba používať na očistenú pleť. "Po opláchnutí teplou vodou, vyčistením pleťovým mliekom a dočistením pleťovou vodou sa póry pokožky otvoria a budú pripravené prijať živiny, ktoré im chceme dodať," povedala. Na normálnu a suchú pleť môžeme použiť napr. smotanovo-medovú masku z dvoch lyžíc kyslej smotany, jednej lyžice medu a pšeničných vločiek. Vzniknutú kašičku nanesieme na pleť a necháme pôsobiť 15 minút. "Mrkvovú masku pripravíme z dvoch postrúhaných a vytlačených mrkiev, žĺtka a pár kvapiek oleja," prezradila ďalší recept. Odborníčka vysvetlila, že na všetky typy pleti je vhodná uhorková maska, ktorá dodá pokožke veľa vlahy. "Postrúhanú šalátovú uhorku zmiešame v dvomi-tromi lyžicami smotany a dvomi lyžicami šťavy aloe vera," povedala. Kolieska z uhorky je podľa nej vhodné aplikovať aj pri dovolenkovom pobyte pri mori, kde sa pleť nadmerne vysušuje.
Na mastnú pleť je podľa Bilickej vhodná napríklad jogurtová maska zo 75 ml plnotučného jogurtu, 125 ml plnotučného mlieka. Jogurt nanesieme na tvár, necháme zaschnúť a zmyjeme mliekom. Odporučila aj kvasnicovú masku na mastnú pleť, ktorú pripravíme ako kašičku zo štyroch lyžíc kvasníc, jednej lyžice medu a prevarenej vody. Výborné účinky má podľa nej aj žihľavová maska z dvoch lyžíc lekárnickej hlinky, 125 ml žihľavového záparu a niekoľkých kvapiek arnikovej tinktúry, ktorú dostať kúpiť v lekárni. "Zmiešanú zmes necháme na tvár pôsobiť 20 minút. Táto maska je efektívna pri akútnom akné, kedy je účinná jej aplikácia aj dvakrát týždenne, je vhodná pre mladých ľudí," uzavrela.
Autor článku: TASR