Spokojnosť s priebehom rokovaní o zmluvách so všetkými zdravotnými poisťovňami vyjadrili na dnešnom stretnutí v Banskej Bystrici predstavitelia Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR.
Zdravotné poisťovne k rokovaniam pristupovali korektne a partnersky, uviedol na tlačovej besede prezident ASL SR Ladislav Pásztor. Zároveň však vyjadril nespokojnosť s cenami výkonov, a to tak bodu ako aj kapitácie, ktoré poisťovne namiesto 20-percentného zvýšenia požadovaného ASL SR navŕšili iba o polovicu. Ich navŕšenie budú preto predstavitelia ASL požadovať pri ďalších rokovaniach, dodal Pásztor.
K štrajku kolegov v štátnych nemocniciach sa ASL SR nepripojila, ani sa k nemu doteraz jej predstavitelia nevyjadrili. Spolu s nimi však asociácia upozorňuje na nedostatok financií v rezorte zdravotníctva. Nie sú totiž zohľadnené inflačné vplyvy, nárast cien všetkých vstupov a preto dochádza k neustálemu znižovaniu reálnych príjmov aj súkromných lekárov.
ASL SR podporovala a podporuje reformu zdravotníctva. Pozitívne hodnotí stabilizáciu systému, druhým krokom však musí byť zvýšenie toku financií do rezortu zdravotníctva. Kým výdavky na občana prepočítané na paritu kúpnej sily predstavujú v Maďarsku 1269 amerických dolárov (USD), v Česku 1302 USD a v Slovinsku 1669 USD, na Slovensku je to len 777 USD. Veľa naznačujú tiež výdavky štátu na jedného občana - v Maďarskú je to 495 USD, V Česku 600 USD a v Slovinsku 930 USD - na Slovenku je to len 318 USD, povedal Pástor.
ASL SR je solidárna so mzdovými požiadavkami štrajkujúcich zdravotníkov. Ich súčasné aktivity však považuje za zle načasované a za zle organizované. Za nesprávne považuje zaťahovať do konfliktu pacientov v ambulantnej starostlivosti.
"Pri kolektívnom vyjednávaní mohli mať kolegovia väčšiu šancu, aby neprišli o mzdu za vykonanú prácu. Myslím si, že dva mesiace pred skončením funkčného obdobia vlády sa už nič dosiahnuť nedá. Jediným pozitívom je upozornenie na zlé mzdové ohodnotenie zdravotníckych pracovníkov. Keďže sú už len dva mesiace do volieb, ich ďalšie požiadavky nepovažujem za správne, ale za politické," zdôraznil Pásztor.
Dodal, že ASL SR nebude robiť volebnú kampaň žiadnej politickej strane. Svoje požiadavky na dofinancovanie zdravotníctva bude tlmočiť novému parlamentu i novej vláde, čo chce urobiť spolu s ostatnými zamestnávateľskými organizáciami v zdravotníctve.
Na Slovensku je približne 18 tisíc lekárov, z nich je asi 8 tisíc neštátnych. V zdravotníctve pôsobí aj približne 40 tisíc zdravotných sestier, do 10 tisíc z nich pracuje v súkromných zdravotníckych zariadeniach.
Autor článku: TASR