Väčšina lekárov vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Bratislava (FNsP) už prekročila ročný limit pohotovostných aj nadčasových hodín, uvažujú preto o odmietnutí ďalších pohotovostných služieb.
Podľa Zákonníka práce zamestnanec môže vykonávať do 100 hodín pohotovostnej práce za rok. Ak zamestnávateľ chce, aby ľudia pracovali nad tento počet limit, musí s tým zamestnanec písomne súhlasiť. Pracovník môže vykonávať 150, maximálne 250 nadčasových hodín ročne, povedal pre TASR člen štrajkového výboru Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava Tibor Bárta.
"V dôsledku tejto situácie sa môže stať, že krajský alebo okresný štátny lekár bude musieť vyhlásiť mimoriadny stav. Vtedy všetka práca zdravotníkov, ktorí budú musieť nastúpiť, sa bude považovať za nadčasovú prácu," vyhlásil Bárta
Ústavná pohotovostná služba v zdravotníckom zariadení (ÚPS) sa skladá z práce nadčas a z pohotovosti na pracovisku. Podľa typu oddelenia sa určilo koľko z odslúžených hodín, napríklad 15,5 hodiny bude nadčas a koľko sa vykonáva ako pohotovosť, vysvetlil Bárta. Lekári vždy dávali "bianco súhlas" na pohotovostné služby, a preto sa u zdravotníkov eviduje vyše sedem miliónov pohotovostných hodín za rok, konštatoval štrajkujúci lekár.
Nadčasová práca je podľa Bártu výrazne lepšie platená ako pohotovostná služba. Výkon nadčas je hodnotený podľa aktuálnej priemernej mzdy toho - ktorého slúžiaceho lekára, kým práca v pohotovosti je platená podľa minimálnej tarify, čo je 36 korún na hodinu.
Autor článku: TASR