Dôsledky rúcania sa slovenského zdravotníctva už pociťujú aj pacienti. Podľa Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ) sú zdravotníci preťažovaní, nezaplatení a dehonestovaní. "Protestujeme proti zámerom štátu a zdravotných poisťovní (ZP) kalkulovať s našou bezplatnou prácou, naším kriminalizovaním a vykorisťovaním," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave prezident únie Andrej Janco.
Najpálčivejším problémom slovenského zdravotníctva je podľa jeho slov nedostatok financií, snaha zabezpečiť zisky ZP a nasýtenie firiem, ktoré sú prepojené na politiku. To spôsobuje šetrenie na práci lekára, a to nielen v súkromných ambulanciách, ale aj v primárnej sfére a nemocniciach. Za problém považuje SLÚŠ aj limitáciu výkonov. "Znamená to, že doktor a ambulancia dostane za mesiac iba určitú sumu peňazí, ktorá ale málokedy zodpovedá tomu, čo skutočne pre ZP urobil. Obvykle podľa našich prieskumov z únie je tento limit o 20 až 25 percent nižší ako reálne odviedol prácu a ako ju reálne ZP uznala svojou revíznou činnosťou," skonštatoval Janco.
Únia poukázala aj na zavádzanie tzv. degresného koeficientu v zmluvách so ZP. Znamená to, že poisťovňa za body za prácu nad limit objednaných výkonov uzná iba určité percento zo sumy. "Napríklad najčastejšie používaný výkon č. 63, ktorého cena je tri eurá (90 Sk), uznáva ZP Union iba 10 percentami jeho ceny. Čiže vyzerá to tak, že my by sme mali vykonať výkon č. 63 za 0,30 eura (9 Sk)," uviedol Janco a dodal, že v budúcnosti sa to budú aj iné ZP snažiť presadiť.
Špecialisti nesúhlasia ani s indikátormi kvality, ktoré ZP začali pri uzatváraní zmlúv zavádzať. Dôvodom je podľa Janca skutočnosť, že nejde o indikátory medicínske. "Jednak to nie je kvalita v tom zmysle, ako si to predstavujú naši pacienti. Je to skôr o tom, ako ušetriť peniaze ZP a zavádzanie indikátorov kvality opäť len ukráti pacienta o to, čo od svojho lekára, ZP očakáva," skonštatoval Janco. Znížený príliv platieb v slovenskom zdravotníctve sa podľa jeho slov odráža najmä v stagnácii prístrojového vybavenia ambulancií a stagnácii metodík. "Nemáme nato, aby sme zavádzali nové metodiky v porovnaní napríklad so štátnymi nemocnicami," dodal. Stláčanie príjmov ambulancií pod nákladové ceny spôsobuje, že lekári nie sú motivovaní dokončiť diagnostiku pacienta ambulantnou formou, ale naopak, poslať ich ďalej do nemocnice. Tie však podľa jeho slov nestíhajú ani výkony, ktoré sú viazané na lôžko. Janco upozornil aj na možné protesty lekárov. Tak ako minulý rok, aj tento avizoval na posledný májový piatok tzv. deň zdravotníkov.
Minulý rok sa do tejto iniciatívy zapojili hlavne súkromné špecializované ambulancie a odštátnené zdravotné pracoviská na Slovensku. Protest spočíval v tom, že súkromné ambulancie mali deň neprítomnosti, keď lekári a sestry si mohli riešiť svoje vlastné problémy, vrátane zdravotných, zúčastnili sa na odborných podujatiach a podobne. Podľa organizátorov protestu však bola akútna zdravotná starostlivosť zabezpečená.
Autor článku: TASR