Zdravotná poisťovňa (ZP) Union od 1. apríla 2009 po dohode s poskytovateľmi prijala čiastočné regulačné mechanizmy v prípade ambulantných poskytovateľov – špecialistov, na základe ktorých prepláca všetku poskytnutú zdravotnú starostlivosť v rovnakom rozsahu s tým, že bude uhradená v rámci degresívnych cien.
Dôvodom je zhoršujúca sa hospodárska situácia a pokles objemu disponibilných zdrojov v systéme poisťovne. "Union má snahu zabezpečiť poskytovateľom príjmy aspoň na úrovni minulého roka," uviedla pre TASR hovorkyňa poisťovne Judita Smatanová. Reagovala tak na stredajšie (20.5.) vyhlásenia prezidenta Slovenskej lekárnickej komory špecialistov (SLÚŠ) Andreja Janca. Ten za jeden z problémov súčasných špecialistov považuje zavádzanie tzv. degresného koeficientu v zmluvách so ZP. Znamená to, že poisťovňa za body za prácu nad limit objednaných výkonov uzná iba určité percento zo sumy. "Napríklad najčastejšie používaný výkon č. 63, ktorého cena je tri eurá (90 Sk), uznáva ZP Union iba 10 percentami jeho ceny. Čiže vyzerá to tak, že my by sme mali vykonať výkon č. 63 za 0,30 eura (9 Sk)," uviedol v stredu Janco a dodal, že v budúcnosti sa to budú aj iné ZP snažiť presadiť.
Podľa Smatanovej ponúkla ZP špecialistom rôzne alternatívy, pričom väčšina sa rozhodla pre jednu z dvoch. "Sto percent objemu z minulého roka a koeficient po jeho prekročení 0,1 (t. j. 10 percent z ceny bodu za výkony po prekročení objemu) alebo 92 percent objemu z minulého roka a koeficient po jeho prekročení 0,5 (t. j. 50 percent z ceny bodu za výkony po prekročení objemu)," vysvetlila. Ostatné druhy ambulantnej starostlivosti – všeobecní lekári pre dospelých, všeobecní lekári pre deti a dorast, stomatológovia, gynekológovia, vyšetrenia laboratórne alebo zobrazovacími technikami (RTG, MRI, CT...) – rovnako aj zariadenia jednodňovej chirurgie/starostlivosti, doprava, LSPP, Agentúry domácej starostlivosti, dialýzy ostávajú podľa Smatanovej bez regulačných opatrení.
Najpálčivejším problémom slovenského zdravotníctva je podľa Janca nedostatok financií, snaha zabezpečiť zisky ZP a nasýtenie firiem, ktoré sú prepojené na politiku. To spôsobuje šetrenie na práci lekára, a to nielen v súkromných ambulanciách, ale aj v primárnej sfére a nemocniciach. Za problém považuje SLÚŠ aj limitáciu výkonov a zavádzanie indikátorov kvality. Dôsledky rúcania sa slovenského zdravotníctva už pociťujú aj pacienti. Podľa Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ) sú zdravotníci preťažovaní, nezaplatení a dehonestovaní. "Ministerstvo zdravotníctva SR nemá informáciu o tom, že je ohrozená kvalita zdravotnej starostlivosti na Slovensku a nevidí dôvod na komentovanie vyjadrení pána Janca," reagovala pre TASR hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.
Autor článku: TASR