Anonymita môže v niektorých prípadoch viesť k bližšiemu porozumeniu medzi pacientom a terapeutom počas psychoterapie.
Ak pacient lekára nevidí, je preňho jednoduchšie rozprávať o svojich zlých zážitkoch a problémoch. "Terapeuti tento fakt vo svojej práci využívajú a poskytujú konzultácie cez internet," uviedol Fredi Lang z Asociácie nemeckých psychológov. Pod pojmom konzultácia však treba rozumieť poskytovanie rád a návrhov, ako riešiť problémy. Nedá sa s psychoterapiou porovnávať a práve na internete bývajú tieto dva pojmy často zamieňané.
Asociácia nemeckých psychológov sa rozhodla svojim klientom pomôcť a pred piatimi rokmi zaviedla systém, ktorý kontroluje kvalitu online poradenstva. V súčasnosti existuje v Nemecku 20 webových stránok, ktoré majú označenie "Psychológovia radia". Na získanie takéhoto označenia musí záujemca splniť niekoľko podmienok. Medzi nimi je aj ukončenie vysokoškolského štúdia psychológie.
Podľa univerzitného psychológa Ragnara Beera však ani takýto systém nezaručí úplnú profesionalitu. "Len univerzitné stránky poskytujú seriózne konzultácie. Neverbálna komunikácia pri takejto forme konzultovania chýba a o to ťažšie je pristupovať k pacientom osobitne," vraví Beer.
Medzičasom sa však vyvinula nová metóda konzultácie. Nazýva sa interapia a klienti vypisujú svoje skúseností do formulárov podľa inštrukcií. Štyri pätiny z účastníkov sa po takejto konzultácii zbavilo svojich symptómov.
Často vyhľadávanou formou konzultácií je aj diskusná miestnosť s časovým obmedzením, do ktorej má prístup terapeut a pacient, prípadne viacerí. Takýto postup sa volí najmä pri riešení manželských problémov. Klienti väčšinou chvália skutočnosť, že môžu premýšľať o tom, čo napíšu a svoje otázky a odpovede si neskôr prečítať.
Aj internetové poradenstvo však má svoje hranice. Pacienti musia byť v dobrom duševnom stave, pretože v opačnom prípade je nevyhnutná terapia tvárou v tvár.
Autor článku: TASR