James Maki z amerického štátu Massachusetts dostal v apríli transplantovanú tvár ako druhý človek v USA. "Štyri dni po operácii som si vypýtal zrkadlo," uviedol vo štvrtok vo svojom prvom rozhovore od zákroku pre denník Boston Globe a aj na dnešnej tlačovej konferencii, kde sa prvýkrát predstavil verejnosti.
"Len som sa chcel pozrieť, ako vyzerá nový Jim," povedal 59-ročný Maki v rozhovore pre americký denník Boston Globe, ktorý bol jeho prvým verejným vyjadrením od transplantácie 9. apríla tohto roka. Tvár dostal od muža, ktorý neprežil transplantáciu srdca. Maki iba s úžasom zízal. Lekárovi českého pôvodu Bohdanovi Pomahacovi, ktorý viedol 17-hodinovú operáciu v Brightonskej nemocnici v Bostone, povedal: "Nemôžem uveriť, že do veľkej miery vyzerám tak, ako predtým." Pomahac sa ho spýtal, na čo práve myslí. "Som šťastný," odpovedal mu Maki.
Jeho dcéra, ktorá práve ukončila vysokoškolské štúdium, plakala od radosti, keď prvýkrát uvidela svojho otca. Maki je ešte stále v Bostone v nemocnici, kde sa zostavuje, ale približne o týždeň ho už pustia domov. Možno bude pracovať so svojimi druhmi, veteránmi z vietnamskej vojny. Maki utrpel úraz v júni 2005, keď spadol na elektrifikovanú tretiu koľajnicu v bostonskej stanici metra. Tvár mu tak spálilo, že zostala úplne znetvorená. Prišiel o nos, hornú peru, líca, podnebie v ústach, i o svalstvo, kosť a nervy. Roky len zriedkakedy vychádzal z domu, pretože ľudia sa ho ľakali, keď ho zbadali. Navyše, neustále musel znášať urážky. Uvedomoval si, že keby podstúpil operáciu, mal by nádej, že jeho život sa vráti do normálu. Maki však nikdy neuvažoval o transplantácii tváre, kým v roku 2007 nevidel televíznu diskusiu s Pomahacom. Rozprával o programe transplantácií tváre, ktorý plánoval rozbehnúť v nemocnici.
Zákrok podstúpil po tom, čo počas transplantácie srdca zomrel Joseph Helfgot - muž približne v tom istom veku a s podobným odtieňom pokožky ako Maki. Zákrok, ktorý stál približne 200.000 dolárov (143.143 eur), Makimu nemocnica neúčtovala. Lekári mu svoj čas venovali. Muž s novou tvárou sa už stretol s vdovou po Helfgotovi a aj s Francúzkou Isabelle Dinoirovou, ktorá podstúpila vôbec prvú transplantáciu tváre na svete. "Zdá sa, že sa jej darí naozaj dobre. Vlialo to do mňa dobré pocity," vysvetlil James Maki. Prvým človekom v USA, ktorému transplantovali tvár, bola 46-ročná Connie Culpová. Tá vystúpila pred verejnosť pred dvoma týždňami. Matku dvoch detí strelil do tváre v roku 2004 jej vlastný manžel.
Na snímke poskytnutej nemocnicou Brigham and Women's Hospital v Bostone James Maki (59) pred tým, ako sa v tejto nemocnici podrobil 9. apríla 2009 transplantácii tváre. Maki, ktorý absolvoval v apríli 17-hodinovú operáciu, utrpel znetvorenie tváre pri nehode na stanici bostonského metra v roku 2005.
James Maki (59), ktorý sa podrobil druhej transplantácii tváre v Spojených štátoch, v rozhovore so zástupcami médií na tlačovej konferencii v nemocnici Brigham and Women's Hospital v Bostone, 21. mája 2009. V pozadí sa prizerá chirurg Elof Eriksson. Maki, ktorý absolvoval 9. apríla 17-hodinovú operáciu, utrpel znetvorenie tváre pri nehode na stanici bostonského metra v roku 2005.
James Maki (59), ktorý sa podrobil druhej transplantácii tvárovej časti v Spojených štátoch, sa pozerá na Susan Whitman-Helfgotovú (vľavo) - vdovu po darcovi Makiovej novej tváre, Josephovi Helfgotovi, počas tlačovej konferencie v Bostone, 21. mája 2009. Maki utrpel znetvorenie tváre pri nehode na stanici bostonského metra v roku 2005.
James Maki (59), ktorý sa podrobil druhej transplantácii tváre v Spojených štátoch, v rozhovore so zástupcami médií na tlačovej konferencii v nemocnici Brigham and Women's Hospital v Bostone, 21. mája 2009. V pozadí sa prizerá chirurg Elof Eriksson. Maki, ktorý absolvoval 9. apríla 17-hodinovú operáciu, utrpel znetvorenie tváre pri nehode na stanici bostonského metra v roku 2005.
Autor článku: TASR