Organizácia Greenpeace dnes do ústredia Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni priviezla vzorky Černobyľom kontaminovanej rádioaktívnej pôdy z Ukrajiny. Vzorky boli odobraté mimo tzv. zakázanú oblasť na bežne dostupných miestach. Cieľom kroku environmentalistov je ukázať, že zatiaľ čo podľa MAAE môžu na tejto pôde žiť ľudia a pestovať potraviny, európske zákony tú istú zeminu klasifikujú ako nebezpečný rádioaktívny odpad.
Aktivisti, medzi ktorými boli aj zástupcovia Greenpeace na Slovensku a organizácie Za matku Zem, priviezli na vrátnicu MAAE špeciálne upravený sud s dvoma kilogramovými vzorkami pôdy z oblastí vzdialených 37 a 50 kilometrov od elektrárne v Černobyle.
Dva nezávislé testy ukázali, že koncentrácia rádioaktívneho cézia CS-137 vo vzorkách predstavuje hodnotu 150.000 kBq/kg a 280.000 kBq/kg, pričom limit je podľa európskej legislatívy 10 kBq/kg. V jednej zo vzoriek našli experti dokonca tzv. „horúcu časticu„, teda kúsok vysoko rádioaktívneho vyhoreného paliva, ktoré bolo vyvrhnuté pri explózii reaktoru v Černobyle.
Greenpeace žiada, aby zodpovedné inštitúcie podnikli opatrenia k zaisteniu rádioaktívnych látok a zabezpečenie kontaminovaných miest. „Je strašné, že státisíce ľudí žijú na pôde, ktorá je v Európskej únii považovaná za nebezpečný rádioaktívny odpad. Namiesto cenzúry, manipulácie so štatistikami a spochybňovaní následkov Černobyľu by MAAE mala podniknúť účinné kroky k ochrane obyvateľov na Ukrajine, v Bielorusku a Rusku," vyhlásil vo Viedni Jan Beránek, koordinátor energetickej kampane Greenpeace na Slovensku.
"MAAE zavádza verejnosť ohľadom dopadov havárie v JE Černobyľ. Agentúra používa výsledky neserióznych štúdií, čím účelne zavádza verejnosť kvôli získaniu podpory pre jadrovú energetiku," kritizoval postup agentúry Pavol Široký z organizácie Za matku Zem.
Hodnoty cézia v pôde a čiastočky vyhoreného paliva predstavujú extrémne riziko pre zdravie miestneho obyvateľstva. Napriek tomu aj 20 rokov po černobyľskej katastrofe žijú v kontaminovaných oblastiach Ukrajiny, Bieloruska a Ruska ľudia bez toho, aby zodpovedné inštitúcie podnikli kroky na ochranu ich zdravia.
TASR o tom dnes informovala slovenská pobočka Greenpeace.
Autor článku: TASR