Obrázkové varovania na škatuľkách cigariet a tabakových výrobkoch priťahujú pozornosť viac ako slovné varovania, vzbudzujú zamyslenie a odpor, znižujú vôľu kúpiť a navodzujú pocit zodpovednosti voči sebe a zdraviu iných. Na Slovensku sú síce iba budúcnosťou, no v Belgicku a Rumunsku sú už praxou. Práve s heslom "Ukážme pravdu. Obrázkové varovania zachraňujú životy" si celý svet pripomenie 31. mája Svetový deň bez tabaku 2009.
Podľa riaditeľky Kancelárie WHO na Slovensku Dariny Sedlákovej práve Rámcový dohovor WHO o kontrole tabaku vyžaduje od svojich vyše 160 členských krajín prijatie zdravotných varovaní pred škodlivosťou tabaku, ktoré spĺňajú všetky kritériá maximálnej účinnosti. Podľa tohto odporúčania by tak varovanie malo pokrývať viac ako polovicu plochy balíčkov tabakových výrobkov, umiestnené by malo byť na prednej aj zadnej strane balenia a malo by obsahovať obrázky. "Existuje dostatok štúdií a vedeckých dôkazov, že obrázkové varovania fungujú," skonštatovala na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.
Z mimoeurópskych krajín obrázkové varovania používa už Kanada, Austrália, Nový Zéland, Thajsko, Brazília, Malajzia, Brunej či Egypt. Európske krajiny majú podľa Sedlákovej na výber zo 42 obrázkových varovaní. Očakáva sa, že tento rok sa k ich používaniu pripojí aj Francúzsko a Veľká Británia. Na Slovensku táto téma zatiaľ nebola otvorená. Vo väčšine európskych krajín je na baleniach tabakových výrobkov uvedené aj číslo tzv. Quitline linky, na ktorej poskytujú odborníci poradenstvo s odvykaním od fajčenia. Na Slovensku funguje táto linka na telefónom čísle 0850 111 682, na tabakových výrobkoch sa však nenachádza. Približne 1,1 miliardy ľudí vo svete starších ako 15 rokov fajčí a 21 percent všetkých úmrtí vo svete súvisí s fajčením. Tabak patrí k top rizikovým faktorom predčasnej state zdravia. Nikotín je vysoko návyková látka, a preto je posolstvom svetového dňa varovanie ľudí pred jeho skutočnými rizikami, ktoré môže viesť k zníženiu dopytu po tabakových výrobkoch. Umiestenie varovania na baleniach cigariet je jednoduchá, lacná a efektívna stratégia, ktorá môže výrazne redukovať počet závislých od nikotínu a zachrániť veľa rokov zdravého života.
Autor článku: TASR