Súčasný spôsob života prináša výskyt rôznych civilizačných ochorení a tým zvýrazňovanie potreby ochrany zdravia prirodzeným spôsobom. Ukazuje sa, že touto cestou môže byť aplikácia – použitie PROBIOTÍK, ktoré majú úlohu udržiavať nás pri zdraví. Potláčajú rast patogénnych mikroorganizmov, kvasiniek, podporujú vstrebávanie živín a činia tak potravu ľahšie stráviteľnou, povzbudzujú imunitný systém, obmedzujú pocit nafúknutia a presýtenia, uľahčujú vyprázdňovanie. Pomáhajú udržiavať tráviaci, močový a vaginálny trakt v zdravom stave. Zmierňujú neznášanlivosť voči laktóze. Ich použitie je spojené s minimálnym rizikom.
Novorodenec sa rodí sterilný, v jeho tráviacom trakte nie sú prítomné žiadne baktérie. Vplyvom prirodzenej výživy dojčením a vplyvom okolitého prostredia sa v organizme dieťaťa usídľujú baktérie, ktorých je viac než 400 druhov. Vytvárajú mikroflóru v miliardových koncentráciách s usídlením predovšetkým v hrubom čreve. Niektoré sú zdraviu prospešné a tie nazývame „priateľské baktérie – probiotiká“.
Kladieme si otázku využitia takýchto mikroorganizmov na ľudský organizmus. Názov pro-biotum vyjadruje pozitívne ovplyvnenie „pre-život “. To vysvetľuje potrebu pravidelného a dlhodobého používania probiotík, aby bolo možné pozorovať ich ochranný efekt, harmonizáciu organizmu. Probiotiká sú pre telo človeka nevyhnutné, vytvárajú nepriaznivé prostredie pre patogénne a hnilobné baktérie, pôsobia detoxikačne, upravujú peristaltiku čriev, zlepšujú stráviteľnosť potravy. Podieľajú sa na syntéze vitamínov, vstrebávaní železa a vápnika. Znižujú hladinu cholesterolu.
Pribúdajú štúdie dokumentujúce profylaktický a terapeutický účinok probiotík pri viacerých chorobných stavoch, ako sú hnačky, laktózová intolerancia, zápalové ochorenia čreva, hypercholesterolémia, atopická dermatitída i nádorové ochorenia, po chemoterapii. Mali by byť použité vždy, ak je potrebná antibiotická liečba, účinkom ktorej dochádza k porušeniu až likvidácii prospešnej mikroflóry čreva. Pravidelné užívanie probiotík znižuje výskyt alergických ochorení a zlepšuje zdravotný stav alergikov.
Výhodou probiotík je to, že prakticky nemajú vedľajšie účinky. V bežnej praxi môžeme použiť prirodzené a komerčné probiotiká. K prirodzeným patria biojogurty, kefíry a bryndza. Ich nevýhodou je nestabilné množstvo probiotických baktérií, ovplyvnených výrobou a skladovaním. Komerčné výrobky obsahujú probiotické kmene lyofilizovaných baktérií. Vyrábajú sa vo forme práškov, tabletiek, toboliek alebo sirupov, sú súčasťou niektorých náhradných mliečnych dojčenských produktov. Použitie probiotík v bežnej dennej klinickej praxi je otázkou blízkej budúcnosti.
Autor článku: MUDr. Oľga Krídlová