Pokožku na leto môžeme pripraviť aj predčasným opaľovaním, v niektorých prípadoch však treba byť opatrný. "Nekontrolované opaľovanie v soláriách vedie k predčasnému starnutiu pokožky, k jej dehydratácii a aj pre zdravie k nebezpečným zmenám materských znamienok," uviedla pre TASR odborníčka na kozmetiku a poradkyňa v oblasti plastickej chirurgie Katarína Babulíková.
"Napríklad lentigo maligna, tzv. šošovička, ktorá sa na tele pôvodne správala ako nezhubný, benígny, ale prekancerózny útvar, sa môže vplyvom žiarenia solária stať rakovinotvornou, teda zhubnou," upozornila. Návštevníci solárií by si podľa nej mali vypracovať solárny kalendár. "Prvýkrát sa opaľujeme približne štyri minúty, ďalej zvyšujeme dávky vždy o dve minúty do maximálnej výšky dvanásť – trinásť minút, čo považujem za maximum. To je čas vhodný pre zrelú pokožku," spresnila Babulíková. Pri vyššej dávke v turbosoláriách podľa nej pokožka výrazne starne, je dehydratovaná a vráskavá.
Návštevu solárií odborníčka odporučila každý druhý deň, pričom je nevyhnutné používať solárne okuliare, pretože aj pri zatvorených očiach bez okuliarov môže vzniknúť zápal oka. "Soláriá by nemali navštevovať ľudia s kontaktnými šošovkami, pretože už aj zdravé oko vysychá a po pobyte v soláriu je vhodné zvlhčenie očí umelými slzami alebo neškodnými očnými kvapkami," dodala. K ďalším zásadám návštevy solária patrí čistá pleť bez make-upu a šperkov. "Do solária nepatria ani ľudia, ktorí krátko predtým absolvovali nejaký plastický výkon, napr. botox alebo úpravu viečok. Títo by sa mali soláriám vyhýbať minimálne dva mesiace," vysvetlila. Návštevu solárií neodporučila ani tehotným ženám.
Odborníčka dodala, že zhnednúť pokožke pomôžu aj samoopaľovacie krémy. Pri ich kúpe odporúča len kvalitné prípravky, "pretože niektoré typy spôsobujú neprirodzene žltú farbu, iné zapáchajú alebo efekt opálenie je po nich krátkodobý." Samoopaľovací krém pôsobí len na vrchnú vrstvu pokožky, pred jeho aplikáciou by sme mali telu dopriať jemný peeling. Podľa Babulíkovej však býva častým problémom nedokonalé nanesenie krému, ktoré na pokožke zanechá nepekné fľaky.
Hoci betakarotén patrí k bežným výživovým doplnkom, Babulíková jeho užívanie neodporúča. "Betakartotén síce navodzuje rýchlejšie hnednutie pokožky, ale pretože ide o syntetický doplnok výživy, môže pôsobiť úplne opačne. Je ako antioxidant, teda bojuje proti voľným radikálom, ale ako syntetický doplnok môže pôsobiť ako prooxidant, ktorý núti naše bunky vyrábať ďalšie voľné radikály," zdôvodnila odborníčka s tým, že je lepšie zvýšené užívanie vitamínu A v prirodzenej forme.
Autor článku: TASR