Počet ľudí starších ako 65 rokov sa do polstoročia strojnásobí, čo znamená, každý šiesty človek na svete bude senior, varujú výsledky sčítania ľudu, ktoré dnes zverejnili v USA.
Počet starých ľudí na planéte je v súčasnosti takmer osem percent z celkovej 8,6-miliardovej populácie. Rast svetového obyvateľstva je však vyjadrený percentom o polovicu nižším. Svetová populácia "šedivie" už dlhé roky najmä kvôli klesajúcej pôrodnosti a napredovaniu v oblasti medicíny, ktoré pomáha predĺžiť ľudský život. Vedci varujú, že najvýraznejšie posuny vo vekovej štruktúre obyvateľstva nás ešte len čakajú, pretože generácia, ktorá sa narodila v čase takzvanej populačnej explózie sa už blíži k veku 65. Najvyšší pomer seniorov má Nemecko, Taliansko, Japonsko a Monako - 20 percent a viac.
"Dekáda po roku 2020 bude pre väčšinu rozvinutých krajín érou fiškálnej krízy, s dlhodobou stagnáciu ekonomického rastu a nepríjemnými politickými roztržkami ohľadom redukovania starobných benefitov," povedal Richard Jackson z Centra pre strategické a medzinárodné štúdiá. Jednou z najviac postihnutých krajín bude podľa Jacksona Čína, kde už teraz pripadá na 100 pracujúcich 16 dôchodcov a väčšina mladých rodín má doma iba jedno dieťa. Pomer dôchodcov a pracujúcich sa podľa odhadov do roku 2025 zdvojnásobí a v roku 2050 už seniori prevládnu v čínskej spoločnosti 61-percentnou väčšinou. Nasledovať bude chudoba a s ňou spojené nepokoje.
Na opačnej strane tabuľky stojí Afrika, s odhadmi 5-percentného zastúpenia starších ľudí. Európa môže očakávať, že 29 percent jej populácie bude mať v roku 2050 prekročený vekový prah 65 rokov.
Autor článku: TASR