Detskí pacienti v Košiciach nemajú optimálne podmienky pre svoju liečbu. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedla riaditeľka Detskej fakultnej nemocnice (DFN) Ingrid Urbančíková.
„Od začiatku 90. rokov vznikali projekty na výstavbu novej detskej nemocnice, žiadny sa však dodnes nepodarilo zrealizovať. Ako jediná detská fakultná nemocnica tak nesídli vo vlastných priestoroch a nemôže sa adekvátne potrebám rozvíjať,“ dodala. Ako ďalej uviedla, veľké sťahovanie košických zdravotníckych zariadení, medzi zdravotníkmi nazývané guľový blesk, v marci 2004 síce presťahoval nemocnicu na Triedu SNP 1, ale iba do prenajatých priestorov Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura. Nesystémové umiestnenie detských kliník a oddelení v 17-poschodovom monobloku spolu s oddeleniami pre dospelých a ich chaotická diverzifikácia sa ukázali ako veľký problém.
Z hľadiska modernej pediatrie ide o dlhodobo neudržateľnú situáciu. DFN preto na jeseň 2008 akceptovala návrh svojho zriaďovateľa - Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktoré ako riešenie ponúklo presťahovanie DFN do priestorov zrušenej lôžkovej časti Leteckej vojenskej nemocnice (LVN). Od januára 2009 sa začala pripravovať na rekonštrukciu a zadala vypracovanie stavebného zámeru. Definitívne bol ukončený 30. júna a jednoznačne potvrdil vhodnosť priestorov LVN pre potreby DFN ako uceleného zdravotníckeho zariadenia pre detských pacientov. Pri vypracovávaní stavebného zámeru však vyšlo najavo, že finančná náročnosť na rekonštrukciu priestorov LVN prevyšuje pôvodný odhad, pretože napríklad nemocnica v centre mesta nemala vlastnú čistiareň odpadových vôd, kyslíkovú stanicu a podobne. Bez týchto náležitostí DFN fungovať nemôže.
Na základe stavebného zámeru bola vyčíslená celková výška investičného nákladu na viac ako 28 miliónov eur (843,52 milióna Sk.
„Vzhľadom na výšku vyčíslených predpokladaných nákladov je nereálne, že by sme sa v takom objeme mohli uchádzať, a najmä uspieť, v žiadosti o nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Jednoznačne sa ukazuje potreba dofinancovania zo Štátneho rozpočtu SR, pričom vzhľadom na globálnu ekonomickú krízu a nevyhnutnosť znižovať verejné výdavky štátu je dnes jasné, že financie na tento projekt nie sú a nebudú. V súčasnosti sa nedá ani odhadnúť, ako dlho budeme pociťovať dôsledky krízy a kedy by sme sa mohli vrátiť k pôvodným plánom,“ konštatovala Urbančíková. Dodala, že v takejto situácii by bolo nezodpovedné pustiť sa do rekonštrukcie LVN. Prípadná etapovitá rekonštrukcia, rozvrhnutá na niekoľko rokov, akútny problém DFN nerieši. DFN Košice preto koncom júna, keď už bola definitívne potvrdená finančná náročnosť projektu, navrhla svojmu zriaďovateľovi, teda ministrovi zdravotníctva alternatívne úspornejšie a rýchlejšie riešenie - rekonštrukciu a dostavbu DFN v rámci súčasných priestorov na Triede SNP 1. Podľa hrubého odhadu by stála sedem až osem miliónov eur (211,82 až 241 miliónov Sk), čo by predstavovalo štvrtinu z pôvodného plánu.
„Navrhujeme zrekonštruovať súčasné priestory nemocnice a pristavať dve poschodia nad dva hrebeňové monobloky, v ktorých sú už teraz umiestnené naše oddelenia. Podľa nás je to najrýchlejší, najreálnejší a v danej situácii najlacnejší spôsob ako zlepšiť podmienky pre našich malých pacientov,“ zdôvodnila Urbančíková. DFN predložila návrh ministerstvu zdravotníctva iba v uplynulých dňoch. Ak zriaďovateľ odobrí navrhovaný postup, nemocnica môže v krátkom čase začať verejné obstarávanie na dodávateľa stavebného zámeru, projektovej dokumentácie a europrojektu.
Autor článku: TASR