Leto a s ním spojené prázdniny sú špecifickým obdobím aj pre transfúznu službu. Dôvodom je prirodzený úbytok darcov z radov prázdninujúcich študentov, ale aj dovolenkujúcich darcov. Spotreba krvi pritom býva v tomto období často vyššia ako v iných mesiacoch, a to najmä kvôli početným úrazom, nehodám a v neposlednom rade aj operáciám. Nejde však iba o slovenský problém, ale celosvetový trend.
"Problém je aj v tom, že vo veľkých mestách je sústredená špecializovaná zdravotná starostlivosť. Spotreba krvi je potom ďaleko vyššia ako v menších mestách. Treba si uvedomiť, že v určitých obdobiach, nedá sa to presne určiť - varíruje to, býva v bratislavských nemocniciach hospitalizovaných okolo 60-80 percent pacientov, ktorí nie sú Bratislavčanmi," uviedol pre TASR Ján Martinka z Národnej transfúznej služby SR. Darovať krv môže každý zdravý človek, vo veku od 18 do 60 rokov, v niektorých prípadoch a plnom zdraví až do 65. roku života. Darcovia nemôžu vážiť menej ako 50 kilogramov, ich telesná teplota nemôže byť zvýšená a musia splniť kritériá dotazníka, ktorý vypĺňajú pred odberom. Prekážkou je aj chronické ochorenie. Muži môžu darovať krv štyrikrát a ženy trikrát ročne.
"My si už potom darcu vyšetríme a vyberieme si, či je vhodný alebo nie. Základným vyšetrením je vyšetrenie krvi, darca musí mať zodpovedajúcu hodnotu červeného krvného farbiva - hemoglobínu. Ženy môžu darovať od 125 g hemoglobínu a viac, muži od 135 g a viac. Ak toto spĺňajú, v zásade nie je problém," vysvetlil Martinka. Jednou z výhod darcovstva krvi je aj prirodzená stimulácia organizmu k neustálemu vytváraniu krviniek. Okrem toho môže u ľudí s vyššou hladinou červeného farbiva a teda prirodzene hustejšou krvou, prispieť k jej zriedeniu. Takisto môže dôjsť k zníženiu krvného tlaku. Darcovia krvi si pravidelnými odbermi trénujú srdcovocievny systém, vďaka čomu znesú väčšiu záťaž v rámci srdcovocievneho systému a tiež trénujú organizmus na mimoriadne situácie spojené so stratou krvi. Dôležité je vedieť, že pred samotným odberom by sa mal každý darca naraňajkovať. Najvhodnejšie sú suché raňajky bez obsahu tukov, teda pečivo alebo ovocie. Darca by mal už ráno prijať asi pol litra tekutín, najlepšie čaj. Pred odberom by nemal požiť alkoholické nápoje a fajčiť, neodporúča sa prísť na odber s prázdnym žalúdkom.
Autor článku: TASR