Takmer jeden a pol milióna Európanov si v priebehu prvých troch týždňov od spustenia kliklo na internetovú stránku "HELP – Za život bez tabaku", čo je kampaň Európskej komisie zameraná na pomoc ľuďom skončiť s fajčením, nezačať fajčiť či riešiť pasívne fajčenie. Počet kliknutí sa vyšplhal na viac než 52 miliónov. O 1,4 milióna z nich sa pritom postarali Slováci, čím SR dosiahla dvanástu najvyššiu návštevnosť medzi členskými štátmi EÚ.
Na vrchole rebríčka je Poľsko s viac než 9 miliónmi kliknutí, po ňom nasleduje Taliansko (7,7 milióna), Francúzsko (3,4 milióna), Rumunsko (3,2 milióna), Grécko (2,7 milióna) a Česká republika (2,3 milióna kliknutí). Kampaň odštartovala 31. mája na webstránke www.help-eu.com a v krátkom čase na ňu pribudlo vyše 400 tipov. Zhruba 150 Európanov predstavilo vlastné „Tipy ako skončiť„, ktoré nakrútili na video priamo počas podujatí HELP. Televízne spoty a internetové bannery na tomto webe sa usilujú upútať pozornosť absurdnými tipmi a zároveň informovať, že skutočné tipy a rady sa dajú získať na webovej stránke HELP, na ktorej sa verejnosť môže podeliť aj o vlastné tipy. Pozitívne je, že najviac tipov prichádza od mladých ľudí. Najviac v nich apelujú na to, že ak človek prestane fajčiť, ušetrí veľa peňazí. Argumentom je ďalej lepšie zdravie a celkový pocit pohody, pričom zdôrazňujú aj to, že fajčenie je nemoderné.
Najčastejšie navštevovanými sekciami na stránke sú "chcem skončiť", "nechcem začať", "som pasívny fajčiar". Podľa priebežného vyhodnotenia tieto výsledky ukazujú, že verejnosť v celej Európe je veľmi citlivá na otázky súvisiace s tabakom a že veľa ľudí hľadá pomoc a radu a potešia sa, keď nájdu webovú stránku venovanú výlučne tejto téme, ktorá navyše ponúka pomoc v ich rodnom jazyku. Tiež to potvrdzuje fakt, že prepojenie medzi televíziou a internetom funguje. Kampaň HELP je po celý rok prítomná aj priamo v teréne na stretnutiach s verejnosťou a najmä cieľovou skupinou vo všetkých členských štátoch. V nafukovacom stane vo farbách kampane je poruke videokamera a návštevníci môžu nakrútiť vlastné tipy, aby pomohli ostatným.
Fajčenie je rizikovým faktorom viacerých ochorení. Približne 10 až 30 percent fajčiarov ochorie na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc. Vo svete zomrie na toto ochorenie ročne asi 3 milióny ľudí. Problémom je však aj pasívne fajčenie. Na Slovensku zomrie ročne 11.000 osôb na následky fajčenia. Pritom práve fajčenie patrí medzi preventabilné príčiny úmrtí. Údaje Štatistického úradu SR z roku 2006 hovoria, že na Slovensku fajčí 38 percent dospelej populácie, pričom až 52 percent z nich je vo veku od 15 do 29 rokov.
Autor článku: TASR