Pokožka novorodenca je päť- až šesťkrát priepustnejšia ako pokožka dospelého človeka. Všetko, čo sa na ňu nanesie, sa dostáva do organizmu a ovplyvňuje jeho vývoj. Pre TASR to potvrdil odborník na prirodzenú starostlivosť o dieťa Ján Tóth.
"Práve z tohto dôvodu je veľmi potrebné zvážiť, aké prostriedky pri ošetrovaní pokožky dieťaťa používame," upozornil s tým, že používanie rôznych olejov na báze ropy a ropných derivátov v minulosti spôsobovalo, že prichádzalo k "zaizolovaniu" pokožky, čo jej zabraňovalo dýchať. Úplne najlepšie je na pokožku nedávať nič. V prípade, ak má rodič pocit, že dieťa má príliš suchú pokožku, Tóth odporučil výhradne prírodnú kozmetiku, ktorej základom sú prírodné oleje zložením príbuzné pokožke. "Podporujú zdravý vývoj pokožky dieťaťa a jej vnímavosti a citlivú detskú pokožku nielen chránia, ale v nej aj podporujú vlastné ozdravné procesy," spresnil. Za takéto označil napríklad mandľový alebo olivový olej. Tieto prípravky však treba podávať v istých koncentráciách.
Aj pri ošetrovaní zadných partií tela a nôh dieťaťa existuje podľa odborníka niekoľko alternatív. Keď sú dieťa a matka zdravé, prebaľovanie a čistenie kvôli konzistencii stolice často nepredstavuje žiadny problém. "Existujú dokonca aj bezplienkové metódy starostlivosti, vychádzajúce z tradícií prírodných národov, pri ktorých matka zachytí signál dieťaťa vykonať potrebu, ktoré ju potom vykoná bez toho, aby potrebovalo plienky," dodal. Častým problémom v starostlivosti o hygienu bábätka sú podľa neho zapareniny, ktoré vznikajú najmä v dôsledku používania nevhodných plienkových materiálov. "Aj keď dnes exituje široká ponuka jednorazových plienok, detská pokožka na ne reaguje individuálne," zamyslel sa. Deti sú stále zabalené a pokožka v týchto partiách "nemá priestor na dýchanie".
Na zapareniny odborník odporučil používať výhradne prípravky na prírodnej báze, napr. nechtíkový olej a krém, ktoré podporujú hojenie a skracujú dobu vyriešenia problému z niekoľkých týždňov na niekoľko dní. Zvláštnu pozornosť si detská pokožka vyžaduje aj v lete. "Deti do dvoch až troch rokov kvôli riziku spálenia pokožky nepatria na slnko, rozhodne nie na priame. Menším deťom denne stačí 15-minútový pobyt na slnku, zvyšok dňa by mali stráviť v tieni. Na hlave musia nosiť pokrývku a ich telo by mal chrániť ľahký a vzdušný odev z prírodných materiálov," upozornil s tým, že po každom kúpaní v slanej alebo chlórovej vode by ich mali rodičia osprchovať.
Prípravky, ktoré rodičia používajú v starostlivosti o pokožku detí pred slnkom, by okrem UV filtra mali obsahovať ochranný fyzikálny faktor, ktorý zostáva na povrchu pokožky a nedostáva sa do tela. Podľa Tótha všetky chemické prípravky na ochranu pred slnečným žiarením reagujú s pokožku. "Chemický princíp pôsobenia prípravku umožňuje zvýšené absorbovanie tepla pokožkou a jeho vyžiarenie do okolia. Hodnota ochranného faktora prípravku je rovnaká, ale princíp ich pôsobenia je odlišný. Výhodou prostriedku fungujúceho na princípe fyzikálnej ochrany v prípade používania pre deti je to, že prípravok obsahuje veľmi jemne rozmleté častice minerálov, ktoré vytvárajú na pokožke akoby zrkadlo, ktoré rozptyľuje a odráža slnečné svetlo," vysvetlil Tóth. Tieto prípravky sú označené a skúsený odborník v lekárni rodičom poradí, ktorý prípravok je pre dieťa vhodný.
Autor článku: TASR