Čínska vláda zakázala používanie elektrických šokov pri liečbe mladých ľudí, ktorí sú závislí na internete. Ministerstvo zdravotníctva po mediálnej kritike takýchto praktík vyhlásilo, že neexistuje žiaden vedecký dôkaz o ich účinnosti.
Vyznávačom elektrošokovej terapie je kontroverzný doktor Jang Jung-sin, ktorý vedie Liečebné centrum pre internetovú závislosť vo východočínskom meste Lin-i. Svoju metódu, zahŕňajúcu štvormesačný program, už použil na takmer 3000 tínedžeroch. Podľa denníka China Youth Daily liečebné centrum skôr pripomína vojenský tábor, kde pacienti dostávajú okrem elektrošokov psychotropné lieky. Väčšina mladých ľudí sem pritom prišla nedobrovoľne. Za mesiac takejto liečby im účtujú 5500 jüanov mesačne (578 eur). Čínska vláda vedie už roky kampaň proti závislosti na internete. Argumentuje tým, že nadmerný čas, ktorý mladí ľudia strávia pri počítači, má negatívny vplyv na ich štúdium a rodinný život. K symptómom závislosti patrí, že tínedžeri trávia na internete - pri počítačových hrách, pozeraní pornografie alebo na chate - viac ako šesť hodín denne.
Ministerstvo zdravotníctva najnovšie uviedlo na svojej webovej stránke, že elektrošoky pri internetovej závislosti sú nevhodné pre klinickú aplikáciu. Takáto metóda je prevažne používaná pri liečbe ťažkých depresií.
Autor článku: TASR