Vyše 560 astmatikov, alergikov a ich priateľov sa tento rok na Slovensku zapojilo do celoslovenského plávania pod názvom Na zdravie! Podujatie pri príležitosti Svetového dňa astmy, ktorý tento rok pripadá na 2. mája, zorganizovala nezisková organizácia Združenie astmatikov Slovenska.
Podľa koordinátora akcie v Košiciach alergológa Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura na Rastislavovej ulici Norberta Lukána jej cieľom bolo premostiť chorobu s fyzickou aktivitou a ochranou životného prostredia. Plávanie zlepšuje fyzický stav astmatikov a zdravé životné prostredie patrí k základným atribútom zdravého života.
Plávalo sa v Košiciach, Banskej Bystrici, Poprade, v Trenčíne - Trenčianskej Turej a na dvoch plavárňach v Bratislave, pričom mestá medzi sebou súťažili o najväčší počet účastníkov a odmenou pre ne boli okrasné dreviny. Najúspešnejším mestom s počtom 159 zapojených plavcov sa stali Košice. V Bratislave si prišlo zaplávať 142 ľudí, v Banskej Bystrici 110, v Trenčíne 109 a v Poprade 46. Najmladší šesťročný účastník bol z Bratislavy, najstarším bol 81-ročný Košičan.
Na celom svete počet alergických a astmatických ochorení rastie, najmä v detskom veku. Podľa doktora Lukána sa odhaduje, že na Slovensku je v celej populácii asi 20 percent alergikov. Astma u detí sa pohybuje medzi siedmimi až deviatimi percentami, u dospelých dosahuje päť až sedem percent, alergickú nádchu má asi 15 percent populácie. Podľa Európskej asociácie pacientov trpiacich na alergické ochorenia a ochorenia dýchacích ciest v Európe trpí týmito ochoreniami 80 miliónov ľudí. V porovnaní s ostatnými európskymi štátmi na Slovensku zatiaľ vďaka nižšiemu priemyselnému znečisteniu dosahujeme o niečo nižšie čísla. "Západnú Európu však míľovými krokmi dobiehame," poznamenal Lukán.
Svetový deň astmy pod záštitou Globálnej iniciatívy proti astme (Global Initiative for asthma - GINA) a WHO bol po prvýkrát vyhlásený v roku 1998 a v súčasnosti si ho pripomínajú vo viac než 80 krajinách sveta.
Autor článku: TASR