Kvalitu pokožky aj vlasového folikulu dedíme po svojich predkoch, ale vplýva na ňu aj životospráva a primeraná starostlivosť. Pre TASR to uviedla odborníčka na kozmetiku a poradkyňa v oblasti plastickej chirurgie Katarína Babulíková.
"Pokožku dostali ľudia na celý život, preto by sa o ňu mali primerane starať," poznamenala s tým, že aj pri bezproblémovej pleti je po 20. roku života potrebné aspoň raz do mesiaca absolvovať odborné čistenie pleti tváre, masáž očného okolia a úpravu obočia. Na obnovovanie buniek pleti na tvári je podľa Babulíkovej potrebný peeling, ktorý sa vyberá podľa typu pokožky. "V najspodnejšej vrstve pokožky sa totiž vytvárajú nové bunky a vrchné bunky pokožky odumierajú. Aktivita pleťových buniek sa spomaľuje už od 30. roku života a neošetrovaná pokožka vyzerá bledo a unavene," vysvetlila s tým, že peeling oslobodzuje póry od odumretých buniek, vyhladzuje štruktúru pleti a jeho pravidelné používanie pleť dôkladne vyčistí, zlepší prekrvenie pokožky, vytvorí podmienky pre jej regeneráciu a dodá jej svieži vzhľad.
Pri odbornej starostlivosti kozmetička vždy zváži potrebu hĺbkového čistenia. "V takom prípade je potrebné pokožku tváre navlhčiť a pleť dôkladne vyčistiť. Po naparovaní a hĺbkovom čistení môže odborníčka po zvážení použiť rôzne kozmetické procedúry," dodala. Po kozmetických procedúrach je podľa nej vhodná aplikácia minimálne dvoch masiek. Prvá - napr. ichtyolová sťahuje a dezinfikuje póry, druhá – napr. s obsahom pantenolu, aloe vera alebo nechtíka lekárskeho pôsobí na upokojenie pokožky. Špeciálne masky sú určené napr. na očné okolie alebo proti vráskam. Po týchto procedúrach si môže zákazník vybrať vhodnú masáž. Odborníčka uviedla, že medzi klasické patrí švédska masáž, ktorá sa začína dekoltom a postupuje na tvár. "Pri dodržaní všetkých krokov stačí na túto masáž tváre 12 minút, počas ktorých sa pleť tváre prekrví a upokojí. Tento typ masáže môžeme doplniť energetickou masážou, pri ktorej tlakom masírujeme jednotlivé body tváre," spresnila.
Pri ošetrovaní pleti je potrebná aj kvalitná domáca starostlivosť. "Pri nej je veľmi podstatná voľba vhodného krému, pozornosť treba venovať najmä zloženiu kozmetického prípravku," uviedla odborníčka. Podľa Babulíkovej by mal byť veľmi kvalitný najmä masťový základ, do ktorého sa dávajú všetky účinné zložky krémov. "Medzi najkvalitnejší základ patrí maslový krém. Lanolín alebo vazelína sú veľmi husté a účinné zložky krémov zostávajú pri nich na povrchu pleti, krém nepreniká do hĺbky pokožky a pokožka vôbec nedýcha," vysvetlila s tým, že medzi účinné zložky krémov, ktoré zabraňujú starnutiu pokožky patrí napríklad kolagén, elastín, retinol, kyselina kojová alebo kyselina hyaluronová, výťažky z rastlín a ovocia a rôzne prírodné látky.
V starostlivosti o pleť tváre zdôraznila Babulíková aj potrebu denného odličovania tváre. "Nikdy nejsť spať neodlíčený patrí k základným zásadám starostlivosti o pleť. Odličujeme aj make-upom upravenú aj neupravenú tvár. Takto ju zbavujeme nečistôt z celého dňa," zdôraznila.
Autor článku: TASR