Tržby farmaceutických firiem sú na vzostupe, keďže vlády po celkom svete objednávajú milióny chrípkových vakcín a liekov na ochranu obyvateľstva pred pandémiou chrípky typu A (H1N1). Hoci vakcína proti tomuto nebezpečnému vírusu zatiaľ neexistuje, zvyšuje sa záujem o konvenčné vakcíny a lieky proti chrípke.
Aj keď špeciálna vakcína proti vírusu H1N1 je ešte stále v štádiu výskumov, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predpokladá, že v auguste by sa jej mohlo vyrobiť týždenne až vyše 94 miliónov dávok. Ako pre Wall Street Journal uviedli zástupcovia spoločnosti Novartis, ich doterajšie laboratórne pokusy ukazujú, že v prípade vírusu H1N1 vzniká menej antigénov než pri výrobe konvenčných vakcín. To môže negatívne ovplyvniť možný objem produkcie nových vakcín. To, koľko antigénov bude potrebných pre jednu dávku, určia až testy na ľuďoch. Austrálske médiá priniesli začiatkom tohto týždňa informácie, podľa ktorých sa už začala 7-týždňová testovacia fáza novej očkovacej látky. Zúčastní sa jej 240 dospelých a 400 detí. Prví pacienti by sa mohli dostať k očkovacej látke na začiatku septembra.
Vo viacerých krajinách sa dnes diskutuje o tom, ktoré rizikové skupiny budú očkované ako prvé, keďže dopyt po vakcíne zrejme výrazne preváži jej ponuku. Najviac ohrozenou skupinou sú okrem detí tehotné ženy. WHO krajinám odporúčala začať prvú vakcináciu v radoch zdravotníckeho personálu. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) minulý týždeň uistilo Američanov, že vakcín bude dostatok. Niektorí výrobcovia novej vakcíny však už odmietajú prijímať ďalšie objednávky. Americký úrad na kontrolu potravín a liečiv v pondelok oficiálne schválil protichrípkovú vakcínu pre najbližšiu sezónu, ale zatiaľ v zložení bez účinných látok proti vírusu H1N1. Národná rada pre bioochranu (National Biodefense Science Board) preto v pondelok vyzvala výrobcov vakcín, aby s prípravnými krokmi na produkciu začali už 15. augusta tak, aby americké úrady stihli schváliť vakcínu ešte pred očkovacím obdobím, a to aj v prípade, že údaje o bezpečnosti a efektivite látky ešte nebudú kompletne vyhodnotené.
Ako v utorok uviedol americký denník Financial Times, z boja proti pandémii zatiaľ výrazne ťaží švajčiarska spoločnosť Roche, ktorej prípravok Tamiflu sa používa na liečbu rozličných typov viróz vrátane tzv. prasacej chrípky. Firma zaznamenala v tomto roku výrazný nárast objednávok nielen od vládnych zákazníkov, ale aj od súkromných klientov. Podobne je na tom farmaceutický gigant GlaxoSmithKline, ktorý produkuje konvenčnú protichrípkovú vakcínu, ako aj liek Relenza, ktorý zmierňuje priebeh viróznych ochorení.
Autor článku: TASR