Odborníci neustále upozorňujú na význam preventívnych prehliadok, ktoré niektorí Slováci ešte stále podceňujú. Jednou z nich je prehliadka u stomatológa. "Dobré ústne zdravie nezabezpečuje len kvalitu života, ale je tiež prevenciou mnohých ochorení iných orgánov a prispieva k udržaniu dobrého celkového zdravia," uviedla pre TASR riaditeľka Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku Darina Sedláková.
WHO v súčasnosti v tejto oblasti plánuje na Slovensku niekoľko aktivít. Jednou z nich je realizácia epidemiologickej štúdie u detí a dorastu podľa stanovených vekových kategórií. "To znamená zmapovať, ako sú dostupné a využívané služby stomatológov pre deti a dorast, aký je stav chrupu v týchto vekových skupinách," vysvetlila Sedláková. Ďalšou z aktivít je aj vytvorenie celoštátnej zbernej databázy a analýza získaných údajov na úrovni odborníkov zo zubného lekárstva, verejného zdravotníctva, ministerstva zdravotníctva či ministerstva školstva, a vytvoriť na celoštátnej, resp. regionálnych úrovniach podporné celoplošné programy na podporu ústneho zdravia.
Obdobná epidemiologická štúdia orálneho zdravia bola podľa Sedlákovej naposledy realizovaná v roku 1987 a malá, nie veľmi vypovedajúca štúdia bola vykonaná v roku 1997. "Epidemiologické štúdie poskytujú spoľahlivý základ pre určenie súčasného stavu ústneho zdravia populácie a ich budúcu potrebu pre starostlivosť o ústne zdravie," dodala Sedláková. Na návštevu zubára za účelom preventívnej prehliadky by si mal každý dospelý nájsť čas raz ročne. Preventívna prehliadka zahŕňa vyšetrenie stavu chrupu, slizníc, mäkkých tkanív čeľustí a ústnej dutiny, kontrolu zubných náhrad, kontrolu zubnej hygieny, hygienických návykov a určenie indexov KPE a PBI. V prípade potreby stomatológ súčasne odstráni povlak, zubný kameň, ošetrí zubný kaz. S deťmi by mali rodičia chodiť na preventívnu prehliadku raz za pol roka. Tehotné ženy by ju mali absolvovať dvakrát počas jedného tehotenstva, raz na začiatku a raz pred koncom tehotenstva.
Podľa štatistík zdravotných poisťovní najviac poistencov absolvuje prehliadku práve v posledných mesiacoch roka. Odkladanie prehliadky na poslednú chvíľu však neodporúčajú ani samotní lekári, pretože sa môže stať, že nestihnú všetkých pacientov objednať. Pokiaľ poistenec neabsolvuje preventívnu prehliadku, v nasledujúcom kalendárnom roku si musí zdravotné výkony poskytnuté v súvislosti so zubným kazom uhradiť sám.
Autor článku: TASR