Na Slovensku sa v minulom roku zaznamenalo 652 prípadov ochorení na rôzne formy tuberkulózy (TBC). Na 100.000 obyvateľov tak pripadalo 12 chorých, čo predstavuje oproti roku 2007 pokles chorobnosti o 0,8 percenta. "V porovnaní s päťročným priemerom je výskyt nižší o 16 percent," uvádza sa v Správe o zdravotnom stave obyvateľstva SR za roky 2006 - 2008 z dielne Ministerstva zdravotníctva SR. Ochorenie si vyžiadalo šesť životov.
Na tuberkulózu ochorelo viac mužov (406) ako žien (246). V 540 prípadoch išlo o pľúcnu formu TBC a v 112 o mimopľúcnu. Ochorenie hlásili lekári z každého kraja SR, pričom najčastejšie sa tuberkulóza zistila u obyvateľov Prešovského a Košického kraja. Najmenej chorých sa zaznamenalo v Bratislavskom kraji. Tuberkulóza postihovala všetky vekové skupiny, najvyššia chorobnosť bola vo vekovej skupine 65-ročných a starších. Chorobnosť na tuberkulózu má na Slovensku dlhodobo klesajúci trend. "Od roku 1960, kedy bolo hlásených 7817 prípadov TBC a chorobnosť dosiahla hodnotu 164,1 na 100.000 obyvateľov, klesol počet hlásených ochorení do roku 2008 na 652, t.j. chorobnosť 12,1 na 100.000 obyvateľov," uviedla pre TASR hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Šramková. Situácia vo výskyte tuberkulózy na Slovensku je podľa nej v súčasnosti stabilizovaná aj napriek prílivu utečencov a cudzincov. Vzhľadom na dlhodobý pokles incidencie nás experti Svetovej zdravotníckej organizácie zaradili medzi štáty s nízkou incidenciou tuberkulózy.
Medzi oblasti s najvyšším výskytom ochorenia patrí Košický a Prešovský kraj. "Tu sa to dáva do súvislosti s vysokou mierou nezamestnanosti a tuberkulóza je tu stále závažným sociálnym problémom," priblížila Šramková. Medzi rizikové skupiny patria najmä asociáli, alkoholici, bezdomovci, Rómovia a staršie vekové skupiny obyvateľstva. Tuberkulóza ohrozuje aj ľudí infikovaných HIV, migrantov a vojakov vracajúcich sa z misií vo svete.
Na Slovensku sa vykonáva pravidelné povinné očkovanie novorodencov proti tuberkulóze najskôr vo štvrtý deň života. Preočkovanie sa robí v 11. roku života len u tuberkulín negatívnych detí. "Problémy s očkovaním proti TBC sú najmä v regiónoch s vyšším podielom rómskeho obyvateľstva vzhľadom na ich neochotu spolupracovať s lekármi, ako aj častú migráciu," upozornila. Rómski novorodenci často podľa nej unikajú očkovaniu aj z dôvodu, že rómske matky sa po prepustení z pôrodnice už na očkovanie nedostavia. Proti TBC sa na Slovensku povinne očkuje od roku 1953. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča krajinám rutinne očkovať novorodencov pri vyššej chorobnosti ako 10 na 100.000 obyvateľov. "Vzhľadom na to, že v Slovenskej republike bola v roku 2007 chorobnosť 13,13 na 100.000 obyvateľov a na riziko importu tuberkulózy na Slovensko z okolitých štátov je potrebné naďalej vykonávať celoplošné očkovanie novorodencov," zhrnula Šramková.
Tuberkulóza je infekčné ochorenie, ktoré postihuje hlavne pľúca (pľúcna tuberkulóza), mykobaktérie však môžu spôsobiť chorobný proces aj v mimopľúcnych štruktúrach (lymfatické uzliny, kosti, kĺby, črevný trakt, mozgové blany, obličky, pohlavné orgány, koža i oči). "Inkubačný čas ochorenia trvá šesť až osem týždňov. Prameňom nákazy je predovšetkým človek," vysvetlila Šramková s tým, že nákaza sa šíri kvapôčkovou formou. Medzi príznaky TBC patrí slabosť, malátnosť, chudnutie, nočné potenie, mierne zvýšená telesná teplota. "Ak sú postihnuté dýchacie orgány, pripája sa bolesť na hrudníku, tri a viac týždňov trvajúci kašeľ a môže sa objaviť aj vykašlávanie krvi," uzavrela.
Autor článku: TASR