Takmer štyri mesiace už na Slovensku nie je povolený predaj ortuťových teplomerov. "Staré môžu ľudia vrátiť do lekárne, či už sú rozbité alebo nie," uviedla pre TASR Vladimíra Gromová zo Združenia za lepšie lekárne. Informovanosť o zákaze predaja spomínaných teplomerov je podľa nej u ľudí dobrá, mesačne v lekárni evidujú tri až štyri vrátené nepoškodené teplomery.
"Veľa ľudí si už kúpilo digitálny teplomer a zvykli si, ako sa s ním meria. Preto potom ortuťový teplomer aj zamieňajú. Aj rodičia malých detí sa boja, aby nezlomili ortuťový teplomer a neporanili sa sklom," skonštatovala Gromová. Na trhu je v súčasnosti viacero cenovo dostupných druhov digitálnych teplomerov. Ich cena sa podľa Gromovej začína približne od päť eur (151 Sk).
Meranie telesnej teploty digitálnym teplomerom má svoje špecifiká. Na rozdiel od ortuťových odborníci odporúčajú meranie v ústnej dutine. Je to pohodlnejšie a oveľa presnejšie ako pod pazuchami. Správny spôsob je umiestniť meraciu špičku naľavo alebo napravo od uzdičky jazyka a držať špičku počas merania stále v kontakte so sliznicou. Aby bola nameraná teplota naozaj presná, nie je vhodné bezprostredne pred meraním konzumovať príliš teplé alebo studené nápoje, žuvať žuvačky alebo fajčiť.
Samotné používanie nepoškodených ortuťových teplomerov nepredstavuje zdravotné riziko. To hrozí až pri jeho rozbití a uvoľnení ortuti do prostredia. Ortuť je vysoko jedovatý a toxický kov. Nebezpečenstvo hrozí nielen pri jej požití, ale aj pri vdychovaní ortuťových pár či styku s pokožkou. V prípade rozbitia teplomera treba urýchlene zozbierať a odstrániť rozptýlenú ortuť a zabrániť tak jej ďalšiemu rozptylu.
Rozbité zvyšky teplomer, ako aj uvoľnenú ortuť treba vložiť do uzatvoriteľnej a nepriepustnej nádoby tak, aby nedochádzalo k ďalšiemu úniku ortuťových pár. Rozliate kvapky ortuti je vhodné odstrániť napr. nasatím injekčnou striekačkou. Zvyšky, ktoré nebolo možné do striekačky nasať, možno odstrániť aj navlhčeným pijavým papierom.
Pri odstraňovaní by sa mali použiť rukavice, aby nedochádzalo k zbytočnému kontaktu s ľudskou pokožkou. Ortuť môže do organizmu preniknúť aj cez kožu. Následne sa krvou rozšíri do nervového systému a ukladá sa do mozgu. Keďže ortuť je rozpustná v tukoch, riziko je vyššie v prípade mastných rúk.
Autor článku: TASR