Oddlžovanie nemocníc, ktoré v tomto roku plánuje Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, môže podľa Tomáša Szalaya z Health Policy Institute (HPI) poskytnúť priestor pre korupciu. Ako konštatoval pre TASR, peniaze, ktoré im budú v prípade realizácie oddlžovania poskytnuté, nepostačia na vyplatenie všetkých dlhov. Šéfovia nemocníc tak budú musieť rozhodovať, ktoré záväzky sa uhradia, čím môže vzniknúť korupčné prostredie. "Systém by mal byť oddlžovaný tak, aby umožňoval čo najmenší priestor a motiváciu pre korupciu," povedal. Obáva sa, že rezort nebude po poskytnutí finančných prostriedkov dôsledne kontrolovať ich využitie, rovnako ani plnenie podnikateľských plánov.
Ministerstvo akékoľvek zneužitie financií vylučuje. "Treba si uvedomiť základný rozdiel a to ten, že tak ako v minulosti zdravotnícke zariadenia peniaze dostávali, teraz si ich idú požičať a musia ich aj vrátiť," reagovala pre TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. Pripomenula, že je preto v ich vlastnom záujme, aby s požičanými peniazmi nakladali v súlade so zákonom. "Každá faktúra musí byť v účtovníctve, každá faktúra musí byť zdanená a každú faktúru možno skontrolovať." Objasnila, že pri návratnej finančnej výpomoci je vypracovaný podrobný plán, ktorý musia dané zariadenia spĺňať.
Rezort zdravotníctva v súvislosti s oddlžovaním pripomína, že pôjde o pôžičku, a nie o dar ako v minulosti. "Koncepcia oddlženia presne rieši, na čo peniaze môžu byť použité, čiže nie je možné si prefinancovať iné položky, ako umožňuje schválená koncepcia," priblížila Čižmáriková. Podotkla, že ani jedno zdravotnícke zariadenie nemá istotu, či kontrola nebude robiť Najvyšší kontrolný úrad, ministerstvo či finančná kontrola. Nemocnice, ktoré chcú od ministerstva získať návratnú finančnú výpomoc, musia deklarovať v podnikateľskom pláne vyrovnané hospodárenie. Aj vzhľadom na to, že zdravotné poisťovne v tomto roku zdravotníckym zariadeniam nenavyšovali zdroje, bude podľa Szalaya pre nemocnice problematické udržať vyrovnané hospodárenie. Podotkol, že vyrovnanie sa s touto podmienkou im v súčasnosti umožňuje aj zrušenie degresívnej marže pre nemocnice, ktoré zdražilo lieky, ale umožnilo faktúry zaplatiť aj o rok neskôr. "Dnes spotrebúvajú drahšie lieky, ale zatiaľ im to nevstupuje do dlhu. Problémy ich dobehnú na budúci rok, ministerstvo dúfa, že až po voľbách." Náklady na lieky predstavujú asi desať percent z celkových nákladov nemocníc.
Oddlžovanie formou návratnej finančnej výpomoci by sa malo týkať zdravotníckych zariadení v pôsobnosti ministerstva, vojenských nemocníc, nemocníc obcí a vyšších územných celkov i zariadení transformovaných na neziskové organizácie. Štát by mal poskytnúť finančné prostriedky na splatenie záväzkov existujúcich k 30. septembru 2008 na úrovni istiny. Na tento účel by malo smerovať 199,2 milióna eur (šesť miliárd Sk). Ako však podotkol Szalay, v rozpočte sa so zdrojmi na oddlženie nepočítalo a minister bude mať problém ich zohnať. "Tak ako sme v minulosti už niekoľkokrát opakovali, peniaze na oddlženie budú poskytnuté podľa výšky odsúhlasených peňazí, nechápeme, prečo HPI stále slová MF a aj MZ berú na ľahkú váhu a neustále ich spochybňujú," zhrnula Čižmáriková.
Autor článku: TASR