Na suveníry z letnej dovolenky v podobe dočasného tetovania by mal každý dovolenkár radšej zabudnúť. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) totiž opätovne upozorňuje na riziká čiernej heny. Ak sa použije na dočasné farbenie pokožky tzv. temporary tatto, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.
Black henna tattoo je dočasná povrchová dekorácia pokožky a v poslednom období je v Európe letným fenoménom. Čierna hena alebo Black hena je zmes prírodnej heny s parafenyléndiamínom (PPD). Použitie PDD je povolené len do kozmetických výrobkov na farbenie vlasov, a to v koncentrácii maximálne šesť percent. Do výrobkov na dekoráciu kože však povolený nie je.
PPD môže najmä u citlivých ľudí spôsobiť rôzne alergické reakcie. Ich symptómy sa môžu prejaviť okamžite alebo až o niekoľko, väčšinou tri až 12 dní. Prejavujú sa začervenaním, svrbením, pálením pokožky, vznikom tmavých škvŕn, pľuzgierov alebo trvalými pigmentovými zmenami pokožky a jazvami. Reakcie organizmu na tieto látky môžu byť ohraničené miestom aplikácie, alebo sa prejavia na väčšej ploche, ba dokonca na celom tele. Môžu byť také silné, že si vyžadujú lekárske ošetrenie až hospitalizáciu.
Dočasné tetovanie zväčša ponúkajú rôzni pouliční umelci, ktorí sa neustále premiestňujú z miesta na miesto. Zvlášť populárne je dočasné tetovanie na plážach najmä u mladých ľudí, ktorí si ho kupujú ako suvenír alebo spomienku na leto a dovolenku v cudzine. "Neustála zmena pobytu umelcov, návrat turistov domov a vznik alergickej rekcie niekoľko dní po aplikácii, tvoria prekážky na uplatnenie postihov a dotyčný umelec tak môže pokračovať v práci bez toho, že by si uvedomoval, že spôsobil niektorým ľuďom poškodenie zdravia," vysvetľuje ÚVZ SR. Hena je približne dva až šesť metrov vysoký krík alebo malý strom, ktorý rastie v horúcom a suchom podnebí. Prírodná farba heny, označovaná aj ako "natural", varíruje od zelenohnedej po tmavohnedú farbu. Prášok heny sa zmieša so stredne silným kyslým roztokom a nanáša na pokožku. Farbivo reaguje s keratínom pokožky (vlasov a nechtov) a mení sa na oranžovohnedú farbu.
Táto schopnosť sa využíva nielen na farbenie kože, vlasov, nechtov, ale i látok, ako sú hodváb a vlna. V oblastiach prirodzeného výskytu sa hena po stáročia používa na dekoráciu tela pri špeciálnych príležitostiach, ako sú festivaly, oslavy a najmä svadby. Na dosiahnutie tmavšej farby sa "natural" hena zmiešava s látkami prírodného charakteru, ako sú esenciálne oleje (levanduľa, tea tree, eukalyptus, kardamón, citrón).
Autor článku: TASR