Súkromní lekári chcú, aby sa brány lekárskych služieb prvej pomoci (LSPP) v budúcnosti zatvárali už o 22.00 h. Na podporu svojich požiadaviek iniciujú petíciu, ktorú chcú s cieľom dosiahnuť efektivitu poskytovania výkonov LSPP a primerané ohodnotenie lekára predložiť aj poslancom Národnej rady SR.
Ako pre TASR uviedol prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Ladislav Pásztor, výzvu na zapojenie do petície asociácia zašle každému jej členovi. "Naším cieľom je získať 100-percentnú návratnosť u našich členov," uviedol. Z nich je v súčasnosti približne 1100 všeobecných lekárov pre dospelých a asi 700 pediatrov. K petícii sa však môžu pripojiť aj ostatní lekári, ktorí členmi asociácie nie sú. LSPP by sa mala podľa asociácie poskytovať v pracovných dňoch v čase od 15.30 do 22.00 h. V sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov v čase od 7.00 do 22.00 h. ASL tiež požaduje, aby sa na výkone LSPP mohol podieľať každý lekár s atestáciou. "Úhradu poskytnutej zdravotnej starostlivosti, ako aj čakania na výkon by mali vykonávať zdravotné poisťovne a vyššie územnosprávne celky na základe Cenového opatrenia Ministerstva zdravotníctva SR," uvádza sa v petícii. Ďalšou požiadavkou je minimálna cena hodinovej odmeny lekára v LSPP v roku 2010 na úrovni 20 eur (602 Sk).
Obmedziť počet hodín LSPP a tým znížiť počet služieb lekárov a sestier, ako aj ich zaťaženosť má za cieľ návrh novely zákona od poslanca Jozefa Valockého (Smer-SD). Tá vychádza z analýzy ministerstva zdravotníctva, podľa ktorej je sieť poskytovateľov LSPP výrazne predimenzovaná. Právnou normou, ktorá prináša zrušenie LSPP po 24.00 h, by sa mal parlament zaoberať v septembri, momentálne je v druhom čítaní. Valocký navrhol, aby LSPP, ktoré v súčasnosti fungujú celú noc, ukončili svoju prevádzku už o polnoci. Podľa súkromných lekárov by však takéto opatrenie skomplikovalo situáciu najmä zdravotným sestrám, ktoré by mali problém s dopravou domov z práce. Súčasný model fungovania LSPP navyše podľa ASL SR exemplárne porušuje európsku smernicu o pracovnom čase zdravotníckych pracovníkov, podľa ktorej má byť medzi jednotlivými zmenami aspoň osemhodinový oddych.
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) tvrdí, že problematika LSPP by nemala byť riešená plošne, ale mala by byť v kompetencii samosprávnych krajov. Z pohľadu BSK možno podľa vedúcej oddelenia komunikácie s verejnosťou Milky Podmajerskej uvažovať aj o skrátení LSPP do 22.00 h. BSK si vie predstaviť spolufinancovanie hodinovej odmeny lekárov, ktorí slúžia na pohotovosti, avšak opäť len za podmienky, že bude mať dosah na všetky súvislosti LSPP bez toho, aby o niektorých záležitostiach rozhodovalo povedzme ministerstvo zdravotníctva. Všeobecní lekári, ktorí sú zo zákona povinní slúžiť na pohotovosti, sa v januári na zasadnutí parlamentného zdravotníckeho výboru sťažovali poslancom na porušovanie ich práv a slobôd garantovaných Ústavou SR. V petícii, pod ktorú sa podpísalo takmer sto lekárov, žiadali riešenie platenia LSPP a jej zlej organizácie. Rezort na to reagoval vytvorením analýzy riešenia LSPP.
Autor článku: TASR