Doma pripravené školské desiaty sú opäť v móde. Odborníci vyzývajú všetkých rodičov, aby nenechali stravovanie svojich ratolestí na školské bufety a automaty, ale naopak, venovali dostatočnú pozornosť nielen vyváženým raňajkám, ale aj príprave školskej desiaty.
Práve nepravidelnosť v stravovaní, absencia raňajok či nesprávny výber desiaty stoja za zvýšeným výskytom obezity u detí. Ak sa k tomu pridá nedostatočný pohyb, môžu detváky trpieť nadváhou už rannom veku. "Štatistiky ukazujú, že čím ďalej tým viac detí ráno neraňajkuje. Najčastejšou chybou, ktorú rodičia robia, je to, že dieťa so sebou do školy desiatu vôbec nedostane a je odkázané na školský bufet či automat, kde si kúpi nejakú sladkosť," upozorňuje kardiológ a viceprezident Ligy proti obezite Ivan Majerčák. Zaujímavosťou je, že podľa štúdií deti, ktoré neboli dojčené, majú väčšie riziko vzniku obezity.
Štvrtinu ideálnej desiaty by mali tvoriť bielkoviny, pričom polovica z nich by mala byť rastlinného a polovica živočíšneho pôvodu. Štvrtinu by mali predstavovať cukry teda sacharidy, pričom v detskej strave by menej ako desať percent z týchto sacharidov mali byť jednoduché cukry. "Teda cukry, ktoré sú v sladených nápojoch či klasický cukor. Zvyšok by mal predstavovať komplexné sacharidy," vysvetlil Majerčák. Desiata by mala obsahovať dostatok vlákniny. Polovicu z nej by mala tvoriť ovocie a zelenina. Práve tie však v detskej strave najčastejšie chýbajú.
Ak teda rodičia pripravia pre svojho školáka desiatu pozostávajúcu z pečiva s vysokým obsahom vlákniny, šunky, zeleniny a ovocia, zabezpečia mu bohatý prísun energie. Tú, obzvlášť deti, potrebujú na koncentráciu pri vyučovaní. Podobne by sa mali rodičia riadiť aj pri výbere celodennej stravy svojich potomkov. Kuchár jednej z bratislavských reštaurácií Robert Gottgeisl navyše odporúča, aby pri príprave jedál rodičia zapojili aj svoju fantáziu. Ako sa hovorí, jeme aj očami, preto byť aj desiata pre deti mala vyzerať lákavo. "Jedlo treba dieťaťu nadekorovať, rodičia by mali zapojiť aj svoju fantáziu," skonštatoval.
Dve tretiny dospelej populácie na Slovensku trpí nadváhou alebo obezitou. "Posledných desať rokov sa tieto čísla nehýbu, ale stúpa detská obezita," varuje Majerčák. Nesprávne stravovanie sa podieľa nielen na obezite detí, ale aj vzniku závažnejších ochorení v neskoršom veku. V krátkodobom horizonte sa môže ich nesprávne stravovanie prejaviť v podobe malátnosti, únavy či horšej sústredenosti.
Autor článku: TASR