Lekár FNsP, ktorý počas 24-hodinovej služby cez víkend pracuje napríklad 12 hodín, si zarobí 4898 korún, ak jeho hrubá mzda je 21 500 korún a priemerná hodinová mzda 163,64 korún. Podľa riaditeľky pre zdravotnú starostlivosť vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) Bratislava Kataríny Sedlákovej je to o 2686 viac, ako keby bol platený na základe Zákonníka práce.
V prípade tzv. malej služby, ktorá je cez pracovný deň 15,5-hodinová a napr. polovicu z toho času lekár odpracuje, si zarobí 1882 korún, čo je o 489 korún viac, ako keby bol platený podľa Zákonníka práce. Sedláková uviedla pre TASR tieto fakty v súvislosti s nespokojnosťou lekárov nemocnice s platmi a odmeňovaním. Lekári, ktorí už odpracovali 100-hodinový ročný limit v ústavných pohotovostných službách (ÚPS), deklarovali, že od dnešného popoludnia v rámci druhej etapy štrajku do ďalších služieb nenastúpia.
Podľa Sedlákovej FNsP platí príplatok za nadčas vo všedný deň 30 percent z priemerného zárobku, kým podľa Zákonníka práce by to bolo 25 percent. Príplatok za nadčas cez víkend je 60 percent z priemerného zárobku, kým podľa zákonníka je to 25 percent. Podľa Zákonníka práce cez víkendový deň za pohotovosť čiže za len čakanie na výkon by sa uhrádzalo 50 percent z minimálnej mzdy v národnom hospodárstve (NH), avšak FNsP dáva lekárom až 370 percent z minimálnej mzdy. Berieme do úvahy, že lekár je vzdialený od rodiny, argumentovala Sedláková.
Za pohotovosť čiže čakanie na výkon počas všedného dňa by sa podľa zákonníka uhrádzalo 50 percent z minimálnej mzdy v NH, kým FNsP platí 185 percent z rovnakého základu. Nemocnica platí tiež vyšší nočný príplatok, ktorý je 55 percent z minimálnej mzdy, kým podľa Zákonníka práce by to malo byť 20 percent.
Príplatok vo sviatok je vo FNsP 100 percent z priemerného zárobku, kým podľa zákonníka by to bolo 50 percent. Zákonník práce nepozná príplatok za sobotu a nedeľu, ale FNsP platí lekárom 100 percent z minimálnej mzdy v NH, povedala Sedláková. Zdôraznila, že FNsP platí dokonca viac, ako sa dohodlo v Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa.
Normálny pracovný čas vo FNsP je od 7,00 do 15,30 hodiny. Po 15.30 hodine lekári nastupujú do ústavnej pohotovostnej služby (ÚPS), ktorá trvá do 7.00 hodiny. Počas pohotovostnej služby lekár nevykonáva normálnu prácu, čaká, kým ho zavolá sestra či k pacientovi na lôžku, ak potrebuje pomoc, alebo ak privezú osobu v akútnom stave. Lekár v ÚPS je platený za pohotovosť - čakanie a potom zvlášť za výkon, napríklad za operáciu. Výkon lekára počas ÚPS sa platí ako nadčas.
Na každom pracovisku FNsP sa počas ÚPS urobia dve až tri operácie. Iný pracovný režim majú zdravotné sestry, ktoré sú v nepretržitej prevádzke a trvalo pracujú v trojzmenných prevádzkach. "Zákonník práce neudáva žiadny horný limit u pohotovostných služieb. Podľa neho zamestnávateľ môže nariadiť 100 hodín pohotovostných služieb a potom sa musí dohodnúť so zamestnancom na limite napríklad bez obmedzenia. Počas pohotovosti lekár nepracuje, len čaká na výkon," zdôraznila Sedláková. Nadčasová práca je podľa Sedlákovej platená tak, že lekár dostáva riadnu hodinovú mzdu a k tomu ešte rôzne príplatky.
Z takmer 900 lekárov vo FNsP Bratislava polovica z nich už prekročila 100-hodinový ročný limit v ÚPS a asi tretina lekárov prekročila 150-hodinový ročný limit nadčasov
Autor článku: TASR