Pretrvávajúce teplé počasie praje v posledných prázdninových dňoch aj milovníkom kúpania. Tí majú v súčasnosti na Slovensku k dispozícii 18 prírodných, 180 umelých kúpalísk a ďalšie lokality bez prevádzkovateľa.
"Z dôvodu poklesu hladiny Veľká Domaša o viac ako 1 m došlo v tesnej blízkosti pláže na jednotlivých rekreačných strediskách k rozšíreniu výskytu makrofytov - druh červenavec kučeravý. Na lokalitách boli vykonané odbery vzoriek vôd," informuje Úrad verejného zdravotníctva SR. Pre nevyhovujúcu vodu na kúpanie vydali hygienici zákaz kúpania na prírodnom kúpalisku Sigord (Prešov). Zákaz kúpania kvôli výskytu toxického kvetu naďalej pretrváva v rekreačnej oblasti Gazarka Šaštín-Stráže a na dlhodobo nevyhovujúcich lokalitách Tona Šurany a Zelená voda Kurinec. Pre opakované prekročenie limitných hodnôt mikrobiologických ukazovateľov bolo nariadené odstavenie z prevádzky detského bazénu na letnom kúpalisku MŠK ISKRA Petržalka. Pre opakovane nevyhovujúcu kvalitu vody bola ukončená aj prevádzka bazénu s toboganom Ormet na Teplom vrchu a pre nevyhovujúcu kvalitu vody bol vydaný zákaz používania vody na kúpanie na Plážovom kúpalisku Tornaľa.
Hygienici tiež upozorňujú, že naďalej platí zákaz využívania vody na kúpanie v atypickom a starom detskom bazéne na Plážovom kúpalisku v Banskej Bystrici. Praktické informácie o kvalite vôd na slovenských umelých a prírodných kúpaliskách, či ich mapy nájde verejnosť na stránke Informačného systému o kúpaliskách a kvalite vody na kúpanie. Portál umožňuje vyhľadávanie kúpaliska podľa názvu, typu či obce, v ktorej sa nachádza. Dostupné sú aj konkrétne údaje o kúpalisku a jeho aktuálny stav. Mapa kúpalísk SR zobrazuje mapu Slovenska a umiestnenie jednotlivých kúpalísk v rámci krajov.
Autor článku: TASR