V čase krízy sme v súvislosti s podozrivým tendrom na záchranky svedkami veľkého biznisu so zdravím, biznisu určeného pre vopred vybratých. Povedal dnes na tlačovej konferencii SDKÚ-DS v Bratislave poslanec Národnej rady (NR) SR za SDKÚ-DS Viliam Novotný.
"Ako inak sa dá vysvetliť, že na slovenskom trhu už dostatočne etablované, skúsené záchranárske firmy, ktoré dnes prevádzkujú stanice záchrannej služby, neuspeli v tendri na tie stanice, ktoré v súčasnosti prevádzkujú," konštatoval. Je to podľa neho preto, že uspeli najmä štyri firmy. "Dve štátne záchranky, bratislavská a košická, a dve súkromné firmy, Falck a Life Star Emergency." Keďže podľa Novotného Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR túto situáciu nechce alebo nevie vysvetliť, s poslancom NR SR za SDKÚ-DS Petrom Markovičom sa rozhodli, že 2. septembra na zasadnutí výboru pre zdravotníctvo navrhnú poslanecký prieskum na MZ SR.
V rámci neho sa plánujú pýtať na mnohé otázky. Napríklad, či boli súčasťou vypísaného konania jasne definované kritéria pre vyhodnotenie, alebo budú žiadať zodpovedanie na otázku, kto, kedy a na základe čoho definoval vopred kritériá výberového konania. "Výsledky prvého kola tendra na záchranky právom vyvolali vo verejnosti podozrenia z netransparentného postupu a klientelistických praktík na MZ SR," poznamenal Novotný. "Deväť miliónov eur (271.134.000 Sk) už dodnes investovaných, 20 miliónov eur (602.520.000 Sk) v novom tendri opäť na 140 záchraniek, bezmála miliarda korún tu dnes už lieta vo vzduchu v čase krízy," povedal Markovič. Mal na mysli zdravotný materiál, techniku a lieky v hodnote približne deväť miliónov eur, ktorými dnes podľa Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby disponujú neúspešní uchádzači a ktoré už asi podľa neho nebudú potrebovať. "Zároveň bratislavská štátna záchranka za štátne peniaze chce silou mocou kúpiť 140 sanitiek za viac ako 20 miliónov eur, opäť vo vypísanom tendri, ktorý už raz Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zrušil," vysvetlil Markovič.
Ministerstvo teda podľa neho zrejme vie, kto v druhom a treťom kole uspeje, pretože inak by si štátna záchranka za štátne peniaze tieto sanitky nekupovala. Tie isté podozrenia, ktoré tu boli v roku 2006, keď tender na záchranky robil bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac, sú podľa Novotného opäť vo verejnosti. "Tie isté podozrenia z netransparentného postupu a klientelizmu." Ako Novotný pripomenul, aj vtedy výbor pre zdravotníctvo vykonal poslanecký prieskum, pričom nezistil porušenie zákona. Preto prieskum navrhujú aj v súčasnosti, aby zistili, kde je pravda, a či došlo alebo nedošlo k porušeniu zákona alebo klientelistickému a korupčnému konaniu. Novotný predpokladá, že minister zdravotníctva Richard Raši, ktorý nadnes zvolal tlačovú besedu, bude celú záležitosť vysvetľovať. "Moja otázka je ale veľmi jednoduchá. Keď pán Paška v roku 2006 celý proces kritizoval, prečo to za štyri roky nezmenili, prečo za štyri roky nezmenili pravidlá, podľa ktorých sa bude robiť tender na stanice záchrannej služby," dodal.
Autor článku: TASR