Ženy a muži vnímajú jednotlivé situácie rozdielne. Keď je napríklad v strese žena, nesnaží sa problémy riešiť, ale hľadá úľavu v tom, že o nich hovorí a nachádza u muža pochopenie. Naopak, muž má sklon riešiť jeden problém a zabudnúť na ostatné. Za rozdielnosť vnímania sveta môže odlišná práca rovnakého ľudského orgánu – mozgu. O rozdielnosti fungovania ženského a mužského mozgu sa TASR zhovárala s vedeckou pracovníčkou Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Danielou Ostatníkovou.
Je mozog ženy a muža odlišný?
Aj keď je mozog muža vzhľadom na jeho telesnú hmotnosť väčší, rozdiely medzi ženským a mužským mozgom by sme na prvý pohľad nezistili. Pri špeciálnom skúmaní mozgu dokážeme odhaliť rozdiely, ktoré ovplyvňujú funkciu mozgu. Existujú napríklad určité oblasti, v ktorých sú spojenia medzi nervovými bunkami a aj medzi dvoma mozgovými hemisférami u žien v porovnaní s mužmi viac vyvinuté.
Keďže je mozog muža väčší, majú muži aj viac mozgových buniek ako ženy?
Muži majú viac mozgových buniek, čo ešte nič neznamená, pretože záleží najmä na tom, v ktorých oblastiach ich je viac. Dnes sa veľmi intenzívne skúma aj význam okolitých podporných tzv. gliových buniek mozgu. Tie sa označujú ako "obri budúcnosti". Predpokladá sa totiž, že práve tieto bunky sú pre funkciu mozgových buniek veľmi dôležité.
Pri mozgu nie je dôležité ani ako vyzerá, ani či je väčší alebo menší, ale to, ako pracuje. V čom je rozdiel v práci mozgu muža a ženy?
Rozdiel vo funkcii mozgu muža a ženy je skôr založený na rozdielnej práci mozgových hemisfér, resp. v rozdieloch spolupráce týchto dvoch hemisfér. Štruktúry jednotlivých oblastí pravej a ľavej hemisféry sú zároveň inak formované už v prenatálnom období. Chlapci majú zvýšenú hladinu testosterónu, teda hormónu, ktorý ich robí chlapcami - upravuje anatomickú štruktúru ich tela, jeho biologických funkcií a týka sa to, samozrejme, aj mozgu a mozgových štruktúr. Hladiny pohlavných hormónov jednak menia mozgové štruktúry, neurónové okruhy a "predpripravujú" ich na určité funkcie. Na druhej strane menia aj vzťahy medzi dvoma mozgovými hemisférami, čo označujeme ako funkčnú lateralitu mozgových hemisfér. U žien ovplyvňuje štruktúru mozgu viac estrogénu a menej testosterónu.
Mohli by sme použiť prirovnanie, že konštrukcia stroja je rovnaká, len v závislosti od zásobovania inými typmi hormónov funguje odlišne?
Áno, sú to hormóny, ktoré samozrejme spolu s inými látkami veľmi výrazne ovplyvňujú myslenie, konanie a správanie človeka. Hormonálne mechanizmy ale vždy účinkujú vo vzťahu k chemikáliám, ktoré ovplyvňujú funkciu každej mozgovej bunky. Ide o celý "koktail chemických látok". To, ako chemické látky ovplyvňujú mozog, je dané aj tým, koľko testosterónu a estrogénu sa v ňom nachádza. Samozrejme všetko je to ešte oveľa zložitejšie, pretože dnes už vieme, že v mozgu mužov a žien nie sú rovnako funkčné ani receptory, prostredníctvom ktorých pohlavné hormóny v mozgu účinkujú. Dôležité je nielen to, či sú receptory prítomné alebo neprítomné, ale ešte aj kedy sa exprimujú. Aktivizujú sa totiž v rôznych štádiách našej ontogenézy, teda vývinu života. Na druhej strane ich ovplyvňuje aj kolísanie a vyplavovanie hormónov v rámci biorytmov, denných, sezónnych a podobne. Vysvetliť funkčnú rozdielnosť mozgu mužov a žien je vzhľadom na vzrastajúce možnosti poznania funkcie ľudského mozgu veľmi komplikované.
Dá sa prostredníctvom poznania rozdielnosti ženského a mužského štýlu myslenia, vyplývajúceho z rozdielnej štruktúry a práce mozgu, predísť mnohým problémom a nedorozumeniam v komunikácii a spolužití mužov a žien?
V uplynulých desaťročiach bolo módne podceňovať rozdiely v štruktúre a činnosti mozgu podľa príslušnosti k pohlaviu. Pribúdajúce výskumy naznačujú, že tento prístup je potrebné zmeniť.
Aké rozdiely zistili výskumy?
Zásadný rozdiel spočíva v tom, že muži sa od žien líšia v špecifických kognitívnych funkciách, a nie v inteligencii ako takej. Inteligencia mužov a žien je v priemere rovnaká. Druhá skutočnosť spočíva v tom, že muži sú viac systemizovaní a ženy sú zasa emotívne. Systemizácia je schopnosť chápania a predikcie zákonov neživej prírody, ktorá závisí od schopnosti analyzovania systémov, odvodzovania zákonov, podľa ktorých sa dané systémy riadia, a napokon vedú k správaniu sa daného systému. Je to schopnosť konštruovania systémov, predpovedania správania daného systému a jeho riadenia. Tá je zreteľnejšia u mužov.
A ako je to s empatizáciou?
Empatizácia je schopnosť chápania a predikcie sociálneho sveta. Umožňuje predpovedať správanie človeka, schopnosť vcítiť sa do pocitov iných ľudí a správne na ne reagovať. Táto vlastnosť je typická pre ženy. Vo všeobecnosti to znamená, že muži majú vo všetkom poriadok, rozmýšľajú analyticky a dodržiavajú logický postup vecí – teda jedna vec nadväzuje na druhú. Ženy sú zasa intuitívnejšie, rozmýšľajú vo vzťahu k ľuďom, vždy uvažujú o dôsledkoch konania pre iných.
Môžete uviesť konkrétne rozdiely medzi mužmi a ženami?
Pokiaľ ide o špecifické kognitívne funkcie, muži majú napríklad lepšie priestorové schopnosti, tzn. priestorovú organizáciu, ľahšie sa orientujú v mestách podľa máp, vedia si predstaviť rotáciu trojdimenzionálnych objektov v priestore oveľa ľahšie ako ženy. To ale neznamená, že niektoré zo žien nemôžu byť lepšie ako priemerní muži. Znamená to len, že ak porovnáme napríklad tisíc mužov a tisíc žien - v priemere budú muži v tejto schopnosti vynikať.
V čom zasa vynikajú ženy?
Ženy v špecifických kognitívnych funkciách nad mužmi vynikajú vo verbálnej pohotovosti, napr. v tom, ako pohotovo a správne nachádzajú slová na opis vecí. Sú rýchlejšie a presnejšie v rozoznávaní detailov. Keď niečo zmeníte v známom interiéri a pozvete tam mužov a ženy, ženy si skôr všimnú zmeny v rozmiestnení detailov. Sú oveľa zručnejšie na jemné manuálne práce.
Ako je to s rozdielmi v pragmatickosti a emotívnosti?
Ženy na rozdiel od mužov vždy zvažujú aj emotívnu stránku veci. Muži dokážu zvažovať len pragmatickú stránku veci a to im možno umožňuje skutočný problém oveľa efektívnejšie a rýchlejšie vyriešiť, pretože sa im do konania a rozhodovacích procesov neprimiešavajú informácie, ktoré zvažujú "emotívno".
Tieto zásadné rozdiely by sa zrejme mali brať na zreteľ najmä v komunikácii medzi ženami a mužmi..
Je rozdiel medzi mužským a ženským komunikatívnym myslením. Priemerní muži komunikujú to, čo potrebujú vyriešiť tu a teraz. Keď sa problém vyrieši, ich komunikačná potreba je uspokojená. Priemerné ženy nepotrebujú pri komunikácii riešiť problém. Ženy potrebujú byť vypočuté a počúvať. Toto však zasa predpokladá "emotívno" a empatiu. Ženy sú empatickejšie a preto im záleží na tom, aby vypočuli toho druhého ani nie preto, že mu vedia a môžu poradiť, ale preto, že intuitívne tušia, že keď sa niekto podelí o svoje starosti, tak budú polovičné. Ženy komunikujú, aby sa niečo dozvedeli o druhých a aby si samé "uľavili", muži komunikujú vtedy, keď potrebujú riešiť problém.
Ako vysvetliť fakt, že muž dokáže sústredene robiť jednu vec, ale žena dokáže dobre robiť naraz niekoľko vecí?
U mužov je zrejme menej aktivačných dráh medzi oboma hemisférami a viac inhibičných dráh, teda takých, ktoré opačnú hemisféru utlmujú v aktivite pri práci tej, ktorá je pre riešenie danej mentálnej úlohy dôležitá. Tento druh komunikácie medzi nimi znamená, že môžu použiť jednu hemisféru na to, aby sa sústredili na vec, pre ktorú je daná hemisféra mozgu dominantná. Keď riešia problém, riešia ho systematicky, analyticky, nezapájajú svoje emócie. Ženy tým, že majú lepšie spojenia medzi hemisférami, nevedia oddeliť jedno od druhého a preto riešia situácie aj racionálne, aj emotívne a vždy zvažujú veľmi veľa faktov.
Dopĺňajú sa tieto odlišnosti mužského a ženského myslenia v bežnom živote?
Práve preto, že každý sme iný, tak by sme mali tieto dva póly svojich schopností v najlepšom slova zmysle navzájom využiť. Muž a žena tvoria pár, pretože muž je lepší v pragmatickom posudzovaní a žena zasa v posudzovaní emočných stavov, vzťahov, detí, rodiny. Každý máme svoje kvality a nejde o to, či sú u muža alebo ženy horšie alebo lepšie, úspešnejšie alebo menej úspešné, lebo takéto posudzovanie je vždy veľmi vágne. Podľa môjho názoru je úloha žien práve v "poradenstve". V správnom zvážení sociálnej situácie a jej významnosti pre dobré fungovanie rodiny a spoločnosti a v spôsobe "servírovania" informácií a problémov mužom, ktorí potom ľahšie urobia vhodné riešenie pre všetky zúčastnené strany.
Autor článku: TASR