Prevádzkovatelia zariadení, v ktorých sa pripravuje a podáva jedlo, sú od 1.9.2009 povinní stavebne oddeliť fajčiarske časti. Priestory pre nefajčiarov majú zaberať minimálne polovicu z rozlohy zariadenia a budú musieť byť umiestnené pri vstupe do zariadenia. Túto povinnosť im priniesla novela zákona o ochrane nefajčiarov. V prípade, že sa majitelia nerozhodnú pre stavebné úpravy, musia zaviesť úplný zákaz fajčenia, ktorý platí napríklad v Írsku či Taliansku. V podnikoch, kde sa podávajú len nápoje, ostáva na rozhodnutí majiteľa, či pôjde o fajčiarsku, alebo nefajčiarsku prevádzku.
Ako pre TASR priblížil generálny sekretár Zväzu hotelov a reštaurácií SR Pavol Kašuba, väčšina ich členov avizovala, že prevádzky budú oddnes nefajčiarske. Podotkol, že za týmto rozhodnutím možno hľadať finančnú náročnosť stavebných úprav a zásahov do vzduchotechniky a taktiež to, že v niektorých prevádzkach by zásahy do architektúry neboli vhodné. Niektoré hotely podľa jeho slov preto pristúpili napríklad k vytvoreniu fajčiarskych salónikov a v niektorých budú, naopak, fajčiari môcť holdovať svojmu zlozvyku iba vonku.
Tvorcovia legislatívneho rámca pôvodne avizovali zavedenie úplného zákazu fajčenia. Vzhľadom na pripomienky rezortov financií a hospodárstva sa však pristúpilo ku kompromisnému riešeniu. O úplný zákaz sa neskôr v parlamente pokúšala poslankyňa Tatiana Rosová (SDKÚ-DS), so svojím návrhom však neuspela. O skomplikovanie predaja tabakových výrobkov v predajniach potravín sa zase snažila poslankyňa Oľga Nachtmannová (Smer-SD). Cigarety sa mali predávať iba vo vyčlenenom samostatnom priestore umiestnenom mimo pokladnice pri východe z predajného priestoru. Ani tento nápad u poslancov neprešiel.
Za nedodržanie ustanovení o ochrane nefajčiarov v podnikoch hrozí sankcia do výšky 3319 eur (100.000 Sk) alebo zákaz činnosti. Zákaz fajčenia sa bude týkať všetkých výrobkov, ktoré sú určené na fajčenie. V nefajčiarskych podnikoch a častiach si tak nebude možné zapáliť ani bylinné či elektronické cigarety. Takýto zákaz sa oproti doteraz platnému zneniu zákona rozšíri na úradné budovy, divadlá, kiná, obchody, výstaviská, múzeá, areály zdravotníckych zariadení i zariadenia starostlivosti o ľudské telo. Odhaduje sa, že na Slovensku nefajčí 62 percent ľudí, zvyšok predstavujú pravidelní a príležitostní fajčiari. Počet dospelých fajčiarov v SR klesá, naopak, počet fajčiacich detí narastá. Na následky fajčenia vo svete umiera ročne asi štyri až päť miliónov ľudí. Každých desať sekúnd tak zomrie človek na ochorenie súvisiace s fajčením. Ďalších 13 miliónov trpí chronickými ochoreniami v dôsledku pasívneho fajčenia.
Autor článku: TASR