Slovenským lekárom, ktorí pôsobia v Kambodži, sa podarilo dosiahnuť ojedinelé výsledky v liečbe detí infikovaných vírusom HIV. Šesť rokov po začatí liečby u 102 sirôt a polosirôt nakazených vírusom HIV podľahli AIDS iba traja pacienti. Dvaja z nich boli pritom v čase príchodu do projektu v takom zdravotnom stave, ktorý nedovoľoval začatie liečby.
V krajine, kde je výskyt HIV u detí vysoký, pôsobia slovenskí lekári od roku 2004. "Keď sme ich začali liečiť, informácie o liečbe HIV boli veľmi sporé, liečilo ich veľmi málo organizácií," hovorí o začiatkoch tropická lekárka pracujúca v Kambodži Andrea Kalavská. Všetky lieky boli podľa jej slov vo veľkých tabletách, chýbali detské dávkovacie režimy. Aj napriek ťažkým začiatkom však Kalavská priznáva, že táto medicína je veľmi pekná, pretože v liečbe v priebehu troch až šiestich mesiacov vidieť veľký efekt.
Liečba infikovaných detí spočíva v podávaní trojkombinácii liekov. Je doživotná, to znamená, že sa nesmie prerušiť. V opačnom prípade môže podľa slov lekárky dôjsť k zlyhaniu terapie. "Vírus začne veľmi rýchlo mutovať a zdravotný stav dotyčného sa ešte zhorší," vysvetlila. Prvé mesiace liečby môže sprevádzať zhoršený zdravotný stav, dôvodom je tzv. imunorekonštrukčný syndróm. "Imunitný systém sa spamätá a vtedy sa môže zdravotný stav dieťaťa zhoršiť, ale v rámci celkovej perspektívy príde k úprave a celkovo sa dieťa má oveľa lepšie," skonštatovala Kalavská.
Zdravotný stav nakazených chlapcov a dievčat často komplikujú rôzne infekcie, či už dýchacieho systému alebo hnačky. Dôvodom je narušená funkcia imunitného systému, ktorý sa nevie brániť ani bežných infekciám. Prístup kambodžských detí k liečbe je však podľa lekárky veľmi pozitívny. Mnohé z nich sú siroty a polosiroty a uvedomujú si, že jedine liečba ich môže ochrániť pred predčasným úmrtím. Preto aj vzhľadom na svoj vek pristupujú k liečbe zodpovedne.
HIV infekcia je trvalá a smrteľná. "Infekciu nevieme vyliečiť. Ak je raz niekto nakazený, tak bude infikovaný do konca života. V súčasnosti ale vieme potlačiť replikáciu vírusu, to znamená, že sa v tele nerozširuje," hovorí Kalavská. Vírus sa dá liečbou potlačiť až do takej hladiny, že je hladina vírusu v krvi nedetekovateľná. V takýchto prípadoch lekári môžu dať aj žene infikovanej HIV odporučenie mať dieťa. Riziko, že bude HIV pozitívne, je totiž v menšie ako jedno percento. Znamená to, že v súčasnosti aj HIV pozitívne ženy, môžu mať HIV negatívne deti.
Zriaďovateľom a garantom štyroch sirotincov v Kambodži je Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety v Bratislave. V sirotincoch sa v súčasnosti lieči 150 chlapcov a dievčat nakazených HIV vírusom. Prvý detský liečebný dom bol zriadený v hlavnom meste Phnom Penh v roku 2003, posledný v Siahnoukville v roku 2009. Na svete žije podľa odhadov 2.200.000 detí nakazených vírusom HIV. Tretina z nich sa bez liečby nedožije svojich prvých narodenín. Ďalšia tretina detí umrie do dvoch rokov.
Na snímke tropická lekárka pracujúca v Kambodži Andrea Kalavská počas tlačovej konferencie na tému Bezkonkurenčné výsledky Slovákov v liečbe HIV u detí.
Na snímke riaditeľ Tropického inštitútu Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Juraj Benca počas tlačovej konferencie na tému Bezkonkurenčné výsledky Slovákov v liečbe HIV u detí.
Autor článku: TASR