Tradičná čínska medicína sa už od nepamäti používa v rámci prevencie ochorení. Vychádza z dvoch základných princípov, a to liečiť ochorenie skôr, ako vzniklo a ak už ochorenie vzniklo, liečiť ho čo najskôr. Na liečbu sa využíva akupunktúra, fytoterapia, masáže, základom však je zdravá strava a cvičenie. "Určité aspekty čínskej medicíny, napríklad akupunktúra, je dávno využívaná aj našimi lekármi," hovorí rektor Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) v Bratislave Ján Štencl.
Univerzita má nadviazaný kontakt s Čínskou akadémiou čínskych lekárskych vied, ktorá je zároveň hlavným centrom výskumu čínskej medicíny na svete. Obe strany vyvíjajú spoluprácu v pregraduálnom i postgraduálnom štúdiu, výskume a rozvoji tradičnej čínskej medicíny na SZU. Univerzita už podľa jej rektora zriadila Ústav tradičnej čínskej medicíny, ktorý v súčasnosti obsadzuje. Tradičná čínska medicína by sa do osnov mohla dostať už v budúcom školskom roku.
"Tradičná čínska medicína je tisícky rokov stará liečebná veda, ktorá sa opiera o 4000 rokov staré texty a vychádza z taoistických princípov. Jej liečebné metódy a ďalšie princípy v diagnostike boli overované stovkami rokov mnohými generáciami až po súčasnosť," uviedla pre TASR biofyzička a praktik tradičnej čínskej medicíny Univerzity Kuang ming Zuzana Senovská. V rámci diagnostiky aj terapie sa uplatňuje celistvý prístup k človeku, medicína vníma človeka ako súčasť prírody a prírodných dejov. Využíva liečbu bylinami, tzv. fytoterapiu. "Táto liečba je veľmi stará a využíva sa na celom svete. Je mnoho rastlín, ktoré sa nepodarilo chemicky nahradiť," skonštatovala Senovská. Akupunktúra sa dá zase použiť nielen ako prevencia, ale aj na liečbu ochorení a na harmonizáciu organizmu.
Podľa prezidenta Čínskej akadémie čínskych lekárskych vied Cchao Chong-sina je táto medicína v Číne uznávaná na rovnakej úrovni ako západná medicína. Sám jej dôveruje natoľko, že ju pri riešení svojich zdravotných problémov uprednostňuje pred liečbou západnej medicíny. Senovská vyzdvihuje najmä jej preventívny význam. "Na základe svojich diagnostických postupov vie rýchlo odhaliť ochorenia, ktoré ešte ani nenastali a majú málo vonkajších príznakov, ktoré si človek na prvý pohľad ani nemusí všimnúť," hovorí. Obe medicíny sa navzájom nevylučujú, naopak, tradičná čínska využíva závery západnej medicíny.
Delegácia odborníkov na čele s Chong-sinom z čínskej akadémie sa dnes zúčastnila v bratislavskej Petržalke na otvorení prvej kliniky na Slovensku, ktorá bude využívať liečebné metódy tradičnej čínskej medicíny. "Som veľmi rád, že vidím rozvoj čínskej medicíny aj v zahraničí," uviedol v tejto súvislosti Chong-sin.
Autor článku: TASR