Novú metodiku liečby srdcovej slabosti po prvýkrát použili v prešovskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP). Resynchronizačnú metódu s využitím trvalej kardiostimulácie a zavedením troch elektród do srdca uplatnili v posledný aprílový piatok u 61-ročnej pacientky z obce Proč.
Primár kliniky kardiológie a vedúci operačného tímu Ján Kmec na dnešnej prezentácii operačného zákroku pred novinármi povedal, že momentálny stav pacientky, viackrát liečenej na srdcovú slabosť na klinike, sa dá hodnotiť ako "veľmi veľmi dobrý" a "cíti sa výborne". V piatok 5. mája ju prepustia do domácej liečby. Zákrok trval dve a pol hodiny. Bez neho by hrozila pacientke transplantácia srdca, v horšom prípade smrť.
Prešovská klinika je štvrtým pracoviskom na Slovensku, kde budú môcť pacienti v tomto kraji využívať novú metódu. Liečba s jej uplatnením dokáže zlepšiť kvalitu života a aj ho predĺžiť. Sám Kmec absolvoval niekoľko odborných školení v Prahe, Bratislave, v Košiciach a bol aj na stáži vo Švajčiarsku. Očakáva, že takýchto zákrokov za rok urobia do 15.
Zákrok plne hradí zdravotná poisťovňa. Náklady na kardiostimulátor, ktorý je funkčný šesť - sedem rokov a na elektródy, ktoré sa natrvalo vkladajú do srdcového svalu predstavujú približne 250 tisíc Sk. Žiadne dodatočné investície si zavedenie novej metodiky liečby na klinike nevyžiadalo.
Srdcová slabosť je po srdcovom infarkte druhou najčastejšou príčinou úmrtí kardiologických pacientov. Podľa Kmeca ju spôsobuje ischemická koronárna choroba srdca, vysoký krvný tlak alebo infekcie. Spomínaná resynchronizačná metóda prináša až 90-percetnú úspešnosť liečby.
Na klinike kardiológie zaviedli pred dvoma rokmi moderné koronárnografické vyšetrenia. Absolvovalo ich zatiaľ do 500 pacientov. Ďalšou novou úlohou pre tím lekárov pod vedením primára Kmeca je zaviesť intervenčné metódy v liečbe akútneho infarktu.
Autor článku: TASR